Lajmi i fundit

LIVE/ Këndi i Pano Sokos në SYRI TV

Iran/ Më shumë se 1800 burra u arrestuan për martesë me vajza të mitura

Iran/ Më shumë se 1800 burra u arrestuan për martesë me vajza të mitura

18:13, 03/02/2023
A+ Aa A-

Policia në shtetin indian të Assam ka arrestuar më shumë se 1,800 burra për martesë me vajza të mitura.

Biswa Sarma i tha Reuters se policia kishte filluar të arrestonte mbrëmë dhe se priten procedura të mëtejshme, duke përfshirë kundër njerëzve që ndihmojnë në regjistrimin e martesave të tilla në tempuj dhe xhami.

“Martesa e fëmijëve është arsyeja kryesore për shtatzëninë e fëmijëve, e cila është përgjegjëse për normat e larta të vdekshmërisë së nënave dhe foshnjave”, tha Sarma.
Ai vuri në dukje se po arrestohen burra të të gjitha feve dhe nga të gjitha sferat e jetës, nga hindutë, të krishterët dhe lemenët dhe anëtarët e komuniteteve të tjera.

Ai shtoi se autoritetet e Asamit kanë regjistruar raste të paligjshme martesash kundër gjithsej 4,004 personave.

Martesa e fëmijëve është e paligjshme në Indi, por ligji po shkelet hapur.

OKB vlerëson se India është vendi me numrin më të madh të martesave të mitur në botë, me rreth 223 milionë raste të tilla. Agjencia e OKB-së për mbrojtjen e fëmijëve (UNICEF) njoftoi se pothuajse një milion e gjysmë vajza të mitura martohen çdo vit në Indi.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco