Humbi 47 kg në burg, Zelesnky publikoi imazhe rrëqethëse të ish-presidentit gjeorgjian

Humbi 47 kg në burg, Zelesnky publikoi imazhe rrëqethëse të ish-presidentit gjeorgjian

20:20, 01/02/2023
A+ Aa A-

Ish-presidenti i Gjeorgjisë, Mikheil Saakashvili, i cili ndodhet në burg, u paraqit sot para një trupi gjykues me anë të një video-lidhje teksa ra në sy sesa shumë kishte rënë në peshë.

Dy vjet më parë, Saakashvili u dënua me gjashtë vjet burg me akuzën e shpërdorimit të pushtetit ndërsa ishte president, një akuzë që e mohoi dhe e përshkroi si të motivuar politikisht.

Shëndeti iu përkeqësua ndjeshëm në burg, ku ai hyri në grevë urie dhe pretendoi se ishte helmuar, raporton Reuters.

Ai aktualisht po trajtohet nĂ« njĂ« klinikĂ« nĂ« Tbilisi ndĂ«rsa nĂ« seancĂ«n e sotme ngriti fanellĂ«n pĂ«r t’i treguar gjykatĂ«sit sesa shumĂ« peshĂ« kishte humbur nĂ« burg, ndĂ«rsa ekipi ligjor kĂ«rkoi qĂ« tĂ« lejohej tĂ« udhĂ«tonte jashtĂ« vendit pĂ«r trajtim.

Duke iu referuar dokumentacionit mjekësor, ekipi ligjor i Saakashvilit tha se ai humbi 40 për qind të peshës trupore në burg, pra nga 115 kilogramë që kishte në muajin tetor të 2021, ra në 68 kilogramë.

Sipas Reuters, mbështetësit e ish-presidentit thonë se autoritetet po i mohojnë trajtimin e duhur mjekësor, të cilën gjë nuk po e pranojnë si të saktë zyrtarët shtetëror.

Pas largimit nga pushteti, Saakashvili bashkëpunoi me autoritetet ukrainase, ku ishte këshilltar për reforma i presidentit Volodymyr Zelensky.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco