Gjermani: Përplasen dy tanke gjatë stërvitjes, lëndohen 12 ushtarë

Gjermani: Përplasen dy tanke gjatë stërvitjes, lëndohen 12 ushtarë

18:09, 01/02/2023
A+ Aa A-

Dymbëdhjetë ushtarë gjermanë u plagosën kur dy tanke Puma u përplasën gjatë një stërvitje në një qendër trajnimi ushtarak në Gjermaninë lindore, tha ushtria gjermane të mërkurën.

Policia ushtarake e Gjermanisë ka nisur një hetim për incidentin, tha një zëdhënës i ushtrisë për Reuters, duke shtuar se një nga ushtarët u plagos rëndë dhe u dërgua në spital, por plagët e tij nuk ishin kërcënuese për jetën.

Incidenti me automjetet Puma, të cilat peshojnë rreth 40 tonë secila, ndodhi në terrenin e stërvitjes ushtarake Altmark , rreth 50 kilometra larg Magdeburgut.

Ndërkohë, ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius vizitoi një batalion tankesh në qytetin perëndimor të Augustdorf, ku ndodheshin 14 tanket Leopard 2 që Berlini është zotuar t’i dorëzojë Ukrainës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco