FBI 'zbarkon' në shtëpinë e Presidentit Joe Biden në Delaware

FBI 'zbarkon' në shtëpinë e Presidentit Joe Biden në Delaware

16:11, 01/02/2023
A+ Aa A-

Byroja Federale e Hetimit po zhvillon një kontroll në shtëpinë e Presidentit të ShBA Joe Biden në Delaware, si pjesë e hetimit për dokumentat e klasifikuar.

Në një deklaratë, avokati i Biden ka sqaruar se kontrolli i shtëpisë është kryer me miëkuptimin e Presidentit Amerikan.

CBS ka raportuar se hetimi ka të bëjë me një hetim më të gjerë në trajtimin e dokumenteve të klasifikuara.

Deri tani FBI nuk ka komentuar mbi aksionin e kërkimit që po zhvillon në shtëpinë e Biden.

BBC sqaron se kërkimi ishte konsensual dhe nuk u kërkua asnjë urdhër bastisjeje.

Avokati i zotit Biden, Bob Bauer, tha se kontrolli u krye "pa njoftim paraprak publik" në interes të "sigurisë operacionale dhe integritetit".

Kërkimi i sotëm vjen pas zbulimit të dokumenteve të klasifikuara në Qendrën Penn Biden në Uashington DC në nëntor.

Ndërkohë që dokumentet shtesë u zbuluan në shtëpinë e zotit Biden në Delaware në kontrollet e kryera në dhjetor dhe janar.

Biden ka thënë se ekipi i tij bëri "atë që duhej të bënte" dhe po "bashkëpunonte plotësisht dhe plotësisht" me hetimin. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco