Rrëzimi i avionit luftarak në Greqi, gjendet pajetë një prej pilotëve

Rrëzimi i avionit luftarak në Greqi, gjendet pajetë një prej pilotëve

20:11, 30/01/2023
A+ Aa A-

Ekipet e kërkim shpëtimit kanë arritur të gjejnë trupin e pajetë të një prej dy pilotëve të avionit luftarak Phantom F-4 që u rrëzua mëngjesin e së hënës në ujërat e detit Jon.

Autoritetet bëjnë me dije se trupi i pajetë i përket togerit Marios Michael Turoutsikas, 29 vjeç, ndërkohë që vijojnë kërkimet për kolegun e tij Sminagos Efstathios Tsitlakidis, 31 vjeç.

Avioni F-4 Phantom II me dy ulëse po kryente një fluturim stërvitor kur u aksidentua 25 milje detare në jug të aeroportit Andravidas.

Shkaqet e ngjarjes janë ende të paqarta, ndërkohë që dy pilotët e kishin të pamundur të hidheshin me katapultë për shkak të kuotës së ulët ku fluturonin. Hetimet kanë nisur, ndërkohë që autoritetet kanë grumbulluar dhe pjesë të avionit në det.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco