Komandanti ukrainas: Për pesë ose gjashtë muaj, Bakhmut ka qenë 'një ferr'

Komandanti ukrainas: Për pesë ose gjashtë muaj, Bakhmut ka qenë 'një ferr'

17:46, 30/01/2023
A+ Aa A-

Luftime “e vazhdueshme” në dhe rreth qytetit lindor të Ukrainës, Bakhmut, kanë qenë “një ferr” ndërsa forcat ruse përpiqen të marrin kontrollin e autostradës Kostiantynivka-Bakhmut.

Kështu, siç raportojnë mediat e huaja, ka thënë një komandant ukrainas në një intervistë për televizionin ukrainas të hënën.

“Për pesë ose gjashtë muaj afër Bakhmutit ka qenë një ferr i gjallë. Armiku sulmon vazhdimisht. Dhe ne mund të vëzhgojmë më shumë se si po ndryshon moti, gjë që, meqë ra fjala, ka një ndikim të madh në aftësinë luftarake, moralin dhe kushtet e jetesës së secilit ushtar”, citohet të ketë thënë Volodymyr Nazarenko, zëvendës komandant i batalionit “Svoboda” të Brigadës së 4-të të Reagimit të Shpejtë të Gardës Kombëtare të Ukrainës.

Ai tha se nuk mund të thoshte me siguri nëse forcat ruse po bëjnë një ofensivë në shkallë të plotë dhe nëse taktikat e tyre kanë ndryshuar, por duket se luftëtarët e Wagner tani janë zëvendësuar nga parashutistët rusë.

Nazarenko vazhdoi duke thënë se luftëtarët ukrainas “po bëjnë një punë të jashtëzakonshme” dhe janë “heronj të vërtetë”.

“Armiku po përpiqet të marrë kontrollin e autostradës Kostiantynivka-Bakhmut. Ata nuk janë të suksesshëm në të. Luftëtarët tanë po bëjnë më të mirën: Forcat e Armatosura dhe Garda Kombëtare po bëjnë një punë të pabesueshme; ata janë heronj të vërtetë. Dhe armiku po pëson humbje të mëdha, të mëdha”, tha ai.

CNN shkruan se nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur pretendimet për humbjet.

“Ajo që shohim është se Wagner është shkatërruar pothuajse plotësisht. Ata tani janë zëvendësuar nga parashutistët, të cilët gjithashtu pësojnë humbje pothuajse çdo ditë, jo vetëm në fuqi njerëzore, por edhe në mjete të blinduara”, shtoi ai. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco