Kryediplomatët e Finlandës dhe Suedisë: Procesi i anëtarësimit në NATO nuk është ndalur

Kryediplomatët e Finlandës dhe Suedisë: Procesi i anëtarësimit në NATO nuk është ndalur

13:07, 29/01/2023
A+ Aa A-

Helsinki - Ministrat e Jashtëm të Suedisë dhe Finlandës përsëritën në intervista të veçanta të botuara të shtunën se procesi për anëtarësimin e dy vendeve nordike në NATO po vazhdon pavarësisht se Presidenti i Turqisë tha se Suedia nuk duhet të presë që Turqia të miratojë anëtarësimin e saj.

Ministri i Jashtëm suedez Tobias Billström pranoi në një intervistë për gazetën suedeze Expressen se zemërimi turk për demonstratat e fundit dhe djegia e Kuranit para ambasadës turke në Stokholm e kishin komplikuar anëtarësimin e Suedisë në NATO.

Për të pranuar vende të reja, NATO kërkon miratimin unanim nga anëtarët e saj ekzistues, një prej të cilëve është Turqia. Pavarësisht kësaj, qeveria suedeze shpreson të bashkohet me NATO-n këtë verë, tha Billström.

“Është e vetëkuptueshme se ne po shohim drejt samitit (të NATOs) në Vilnius”, tha Billström për Expressen në kryeqytetin e Lituanisë, në korrik, kur u pyet për afatin e pranimit të mundshëm të Suedisë.

Hungaria dhe Turqia janë të vetmet vende në aleancën ushtarake perëndimore prej 30 anëtarësh që nuk kanë nënshkruar aplikimet e Finlandës dhe Suedisë.

Ndërsa Hungaria është zotuar ta bëjë këtë në shkurt, Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu tha të enjten se një takim i planifikuar në Bruksel për të diskutuar anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO u shty.

Një takim i tillë do të kishte qenë "i pakuptimtë" pas ngjarjeve të fundjavës së kaluar në Stokholm, tha Cavusoglu. Ato përfshinin protesta nga grupet pro-kurde dhe djegien e librit të shenjtë të Islamit jashtë Ambasadës Turke nga një politikan danez i ekstremit të djathtë, Rasmus Paludan.

Expressen citoi Billström të shtunën të thoshte se puna për të futur Suedinë dhe Finlandën në NATO nuk ishte pezull.

“Procesi i NATO-s nuk është ndalur. Qeveria (suedeze) vazhdon të zbatojë memorandumin që ekziston midis Suedisë, Finlandës dhe Turqisë. Por i takon Turqisë të vendosë se kur do ta ratifikojë,” tha ai.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco