Zëvendësministri i Jashtëm rus do të takohet me ambasadoren e ri amerikane në Moskë

Zëvendësministri i Jashtëm rus do të takohet me ambasadoren e ri amerikane në Moskë

14:09, 28/01/2023
A+ Aa A-

Zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov do të takohet me Lynn Tracy, ambasadoren e re të SHBA-së në Moskë, në fillim të javës së ardhshme, njoftoi sot agjencia ruse e lajmeve RIA.

Tracy mbërriti në Moskë në fillim të kësaj jave. 

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha dje, të premten, se ambasadorja e re e SHBA-së në Rusi nuk do të përmirësojë marrëdhëniet midis dy vendeve, sepse Uashingtoni po zhvillon atë që ajo e quajti një "luftë hibride" kundër Rusisë.

Takimi do të zhvillohet në një kohë kur marrëdhëniet e Moskës me Uashingtonin janë në gjendjen më të keqe për shkak të pushtimit rus të Ukrainës dhe sanksioneve perëndimore kundër Rusisë.

Sipas Ryabkoff, dorëzimi tradicional i kopjeve të certifikuara nga Tracy tashmë është rënë dakord.

Takimi "do të bëhet fjalë për fjalë në fillim të javës. Pritet që kopjet e letrave kredenciale nga ambasadorja Tracy të jenë tek unë," vuri në dukje Ryabkov.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco