Financim nga Katari: një ish-deputet italian pretendohet të jetë truri i qarkut

Financim nga Katari: një ish-deputet italian pretendohet të jetë truri i qarkut

14:26, 10/12/2022
A+ Aa A-

Operacioni i autoriteteve belge në rastin e ryshfetit nga Katari ndaj përfaqësuesve të Parlamentit Evropian dhe personave të lidhur me të po shkakton një tërmet kulturor në qendër të Evropës.

 Eva Kaili,  e ndaluar për t'u marrë në pyetje nga autoritetet belge, është një figurë qendrore, nisur nga statusi i saj, pasi është e zgjedhur eurodeputete deri në vitin 2024 dhe një nga 13 nënkryetaret e Parlamentit Evropian.

Megjithatë, sipas mediave belge Le Soir dhe Knack, autoritetet belge po hetojnë mundësinë e një unaze, të drejtuar nga ish-deputeti socialist italian Pier Antonio Panzeri, i cili u arrestua mëngjesin e djeshëm dhe po merret në pyetje. 

Një fat të ngjashëm pati edhe gruaja e tij edhe vajza e tij, për të cilën u lëshua një urdhër arresti evropian dhe u ekzekutua në provincën e Bergamos.

Sipas informacioneve të Knack, hetuesit gjetën afërsisht 600,000 euro para në dorë tek Pantzeri, i cili tani është 67 vjeç. 

Ai dyshohet se u jepte udhëzime ndihmësve të eurodeputetëve

Sipas hetuesve belgë, Panzeri është “dirigjenti i orkestrës”. 

Lëvizjet e tij janë vënë në mikroskop dhe nëse me kërkesën e tij u ka dhënë udhëzime ndihmësve të eurodeputetëve.

Anëtar i partisë “Articulo Uno” të Italisë – e cila u nda nga Partia Demokratike në vitin 2017, Panzeri ishte një eurodeputet për 15 vjet. 

Në veçanti, nga viti 2004 deri në vitin 2019 ai ishte anëtar i Parlamentit Evropian për Aleancën Progresive të Socialistëve dhe Demokratëve (S&D).

Në vitin 2017, Gjykata Evropiane e Drejtësisë në Luksemburg urdhëroi Panzerin t'i kthejë 83,764 euro Parlamentit Evropian. 

Vendimi vjen pas një hetimi të nisur në vitin 2009 nga Zyra Evropiane Kundër Mashtrimit (OLAF) për shkelje të rregullave për rimbursimin e shpenzimeve të eurodeputetëve.

Që në vitin 2014, Panzeri ka shërbyer në Nënkomitetin për të Drejtat e Njeriut të Parlamentit Evropian (DROI), ku ka qenë kryetar në periudhën 2017-2019. 

Si president, ai deklaroi në vitin 2019 në Doha se Katari ishte kthyer në një pikë referimi për mbrojtjen e të drejtave të njeriut dhe vazhdimisht kishte treguar se ishte në rrugën e duhur.

Në vitin 2019, Panzeri bashkëthemeloi OJQ-në Fight Impunity në Bruksel.

Organizata kërkon të promovojë luftën kundër mosndëshkimit për shkelje të rënda të të drejtave të njeriut, si dhe krime kundër njerëzimit.

Sipas Le Soir - Knack, autoritetet belge kontrolluan edhe zyrën e Fight Impunity, por nuk pati asnjë përgjigje.

OJQ-ja përbëhet nga personalitete veçanërisht të rëndësishme, ndërsa selia e saj ndodhet pranë ambasadës amerikane, misionit të përhershëm në Bruksel dhe parlamentit federal belg.

Në mikroskopin e autoriteteve belge është edhe sindikalisti italian Luca Visentini, 53 vjeç, i cili jeton në Bruksel.

Në vitin 2011 ai u bë sekretar i ETUC, Konfederata e Sindikatave Evropiane. 

Muajin e kaluar në Melburn, ai u zgjodh në postin e Sekretarit të Përgjithshëm të Konfederatës Ndërkombëtare të Sindikatave (ITUC), një organizatë me 200 milionë anëtarë në mbarë botën.

Sipas gazetës zvicerane Swissinfo, ITUC ishte "një problem për Katarin" pasi kishte ngritur vazhdimisht pyetje dhe kundërshtime për Kupën e Botës në Katar.

Në fund të tetorit, Visentini u takua me Ministrin e Punës të Katarit Al Marri.

Knack dhe Le Soir kontaktuan me ITUC-në për të komentuar zhvillimet, por nuk morën përgjigje, ashtu si ambasada e Katarit në Belgjikë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco