Ministri Kuleba: Nuk është ende koha për ndërmjetësim

Ministri Kuleba: Nuk është ende koha për ndërmjetësim

13:46, 10/12/2022
A+ Aa A-

''Qeveria e Kievit sheh me sy të mirë një rol të mundshëm të Selisë së Shenjtë në një negociatë të ardhshme për paqen, por "e vërteta e trishtueshme është se nuk ka ardhur ende koha për ndërmjetësim dhe arsyeja është Presidenti Putin” u tha ministri i jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba në një mision me ambasadën ukrainase në Selinë e Shenjtë.

Ndërsa Sekretari i NATO-s Jens Stoltenberg ka frikë se luftimet në Ukrainë mund të kthehen në një luftë midis Rusisë dhe Aleancës Atlantike: ai e deklaroi këtë në një intervistë me transmetuesin norvegjez NRK. 

“Nëse gjërat shkojnë keq, ato mund të shkojnë tmerrësisht keq”, tha Stoltenberg. 

"Është një luftë e tmerrshme në Ukrainë. Është gjithashtu një luftë që mund të bëhet një luftë e madhe e plotë midis NATO-s dhe Rusisë. Ne po punojmë çdo ditë për ta shmangur këtë."

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco