Financimi në Katar: Këta janë dy eurodeputetët që po hetohen së bashku me Kailin

Financimi në Katar: Këta janë dy eurodeputetët që po hetohen së bashku me Kailin

10:37, 10/12/2022
A+ Aa A-

Lajmi se tre persona të tjerë janë sjellë në Bruksel nën dyshimin për ryshfet nga një “vend i Gjirit”, në kuadër të Parlamentit Europian, siç ka bërë të ditur Prokuroria Federale belge, intensifikon hetimet e Autoriteteve në Bruksel.  

Sipas informacioneve, Eva Kaili është përfshirë në rastin e skandalit korruptiv të Parlamentit Europian nga Katari.

Eurodeputetja, e cila mbrohet nga imuniteti, sipas informacioneve të fundit është sjellë dhe po merret në pyetje nga autoritetet belge, ndërsa bashkëshorti i saj, Francesco Giorgi është arrestuar mëngjesin e së premtes.

Për të njëjtin rast është marrë në pyetje edhe eurodeputeti belg Mark Tarabella , si dhe kolegia e tij, Marie Arena , të dy nga grupi socialdemokrat.

Image

Image

I menjëhershëm ka qenë reagimi i PASOK-ut , për Eva Kailis.

Image

Mbrëmjen e vonë të së premtes u bë e ditur se ajo ishte fshirë edhe nga grupi i Socialistëve dhe Demokratëve (S&D), me vendimin që ka hyrë në fuqi menjëherë.

Në një deklaratë të Harilaou Trikoupis thuhet: “Pas zhvillimeve të fundit dhe hetimit nga autoritetet belge për korrupsionin e zyrtarëve europianë, eurodeputetja Eva Kaili largohet nga PASOK – Lëvizja për Ndryshim me vendim të Presidentit Nikos Androulakis”.

Sipas një raporti të gazetës belge Le Soir, një kontroll është kryer në shtëpinë e eurodeputetes së PASOK-ut – diçka që nuk është e vërtetë, pasi imuniteti i saj është në fuqi. Në të njëjtën kohë, zyra e saj është “vulosur”.

Rreth orës 22 të së premtes, AFP raportoi se Eva Kaili është arrestuar, por ky lajm nuk është konfirmuar. 

Vlen të theksohet se e vetmja mënyrë për të arrestuar një eurodeputet (pasi kanë imunitet) është kapja në flagrancë.

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco