Bolsonaro thyen heshtjen 40 ditë pas humbjes në zgjedhjet presidenciale

Bolsonaro thyen heshtjen 40 ditë pas humbjes në zgjedhjet presidenciale

09:43, 10/12/2022
A+ Aa A-

Presidenti në largim Jair Bolsonaro bëri deklaratën e tij të parë gati 40 ditë pas humbjes së tij në zgjedhjet presidenciale të Brazilit, duke iu drejtuar mbështetësve të tij fanatikë që po bëjnë thirrje për një grusht shteti ushtarak përpara dorëzimit të pushtetit më 1 janar.

" Më dhemb shpirti," tha Bolsonaro , duke vënë në dukje: "Ju jeni ato që vendosni se ku të shkoj. Ju jeni ato që vendosni se cilën rrugë do të ndjekin forcat e armatosura”.

Komentet e tij ishin të paqarta. 

Megjithatë, ai nuk pranoi kërkesën e tyre për ndërhyrje ushtarake duke u shprehur se forcat e armatosura do të respektojnë Kushtetutën braziliane.

Deri më tani, Bolsonaro nuk e ka pranuar humbjen e tij ndaj kundërshtarit të tij në tetor. 

Mbështetësit e tij vazhdojnë të demonstrojnë jashtë bazave të ushtrisë.

Fitorja e ngushtë e Lulës ndaj Bolsonaros do të vërtetohet nga Autoriteti Kombëtar Zgjedhor i Brazilit të hënën.

Bolsonaro shtoi, duke iu drejtuar mbështetësve të tij, se forcat e armatosura janë mburoja e Brazilit në parandalimin e socializmit në vend, duke vënë në dukje se " asgjë nuk ka humbur " dhe se kauza e tyre një ditë do të mbizotërojë.

“Forcat e Armatosura janë të bashkuara. Ata i detyrohen besnikërisë popullit tonë dhe respektit ndaj Kushtetutës dhe janë përgjegjës për lirinë tonë”, vuri në dukje ai, duke shtuar: “Ndryshe nga të tjerët, ne do të triumfojmë”.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco