Vogëlushja nga Kalifornia liçensohet për të pasur njëbrirëshin e saj - nëse do ta gjejë një

Vogëlushja nga Kalifornia liçensohet për të pasur njëbrirëshin e saj - nëse do ta gjejë një

11:03, 09/12/2022
A+ Aa A-

Los Angeles - Një vajzë e quajtur Madeline, me një imagjinatë të gjallë dhe një vetëdije të jashtëzakonshme se burokracia mund të t’i  prishë ëndrrat, e përmbushi dëshirën e saj kur kërkoi nga autoritetet e kontrollit të kafshëve në Los Anxhelos një licencë për të zotëruar një njëbrirësh - nëse ajo është në gjendje ta gjejë një të tillë.

Leja e parë në llojin e saj erdhi me radhët ngjitur, megjithatë: Krijesës mitike duhet t'i sigurohet ekspozim i mjaftueshëm ndaj dritës së diellit, rrezeve të hënës dhe ylberit dhe t'i lëmohet briri të paktën një herë në muaj me një leckë të butë.

Drejtoresha Marcia Mayeda e Departamentit të Qarkut të Kujdesit dhe Kontrollit të Kafshëve i dërgoi vajzës një etiketë metalike në formë zemre, ngjyrë trëndafili me "Licencën e Përhershme për Njëbrirëshin" të stampuar mbi të, së bashku me një kukull të bardhë njëbrirëshi me veshë rozë, thundra të purpurta dhe një bri argjendi.

Përgjigja e departamentit erdhi pasi vajza i shkroi një letër të shkurtër muajin e kaluar: “I dashur qark i Los Angelos, do të doja miratimin tuaj nëse mund të kem një njëbrirësh në oborrin e shtëpisë time nëse mund ta gjej një të tillë”.

Mayeda e lavdëroi vajzën për "ndjenjën e saj të përgjegjësisë së pronësisë së kafshëve shtëpiake për të kërkuar leje paraprakisht" dhe për marrjen në konsideratë të mendimi të një "kërkese për t'u siguruar kafshëve një shtëpi plot dashuri".

Agjencia postoi imazhe të korrespondencës, licencës, medaljonit dhe lodrës në llogaritë e saj në rrjetet sociale, me mbiemrin e vajzës të fshehur.

Pesë kushtet e saj për pronësinë e njëbrirëshit gjithashtu kërkojnë që çdo xixë ose shkëlqyes që spërkatet mbi kafshën të jetë jotoksike dhe e biodegradueshme dhe që ajo të ushqehet me shalqi të paktën një herë në javë. Bukur, apo jo?!

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco