Miliarderi japonez zgjedh 'ekuipazhin' dhe bëhet gati për një udhëtim privat rreth Hënës

Miliarderi japonez zgjedh 'ekuipazhin' dhe bëhet gati për një udhëtim privat rreth Hënës

11:02, 09/12/2022
A+ Aa A-

Një DJ komercial, reperi K-pop dhe një YouTuber hapësinor do të shkojnë në një udhëtim rreth Hënës, pasi ata u zgjodhën nga një miliarder japonez për një fluturim privat të SpaceX.

Biznesmeni Yusaku Maezawa prezantoi ekuipazhin e tij të premten pas një kërkimi global vitin e kaluar.

Fluturimi, i planifikuar për vitin e ardhshëm, mund të jetë udhëtimi i parë hënor i njerëzve që nga viti 1972.

Anija kozmike do lëvizë rreth Hënës, duke iu afruar me 124 milje nga sipërfaqja. Udhëtimi do të zgjasë tetë ditë nga nisja deri në kthim.

Megjithatë, rregullatorët amerikanë nuk kanë dhënë ende leje për raketën Starship nga kompania SpaceX e Elon Musk, me të cilën supozohet të udhëtojë ekuipazhi.

Anija nuk është miratuar as për një udhëtim orbital rreth Tokës dhe është ndalur për 18 muajt e fundit në Teksas, pasi bëri një nisje provë në maj 2021.

Por zoti Maezawa nuk e përmendi këtë vonesë në videon e tij duke njoftuar ekuipazhin për misionin që ai e quajti DearMoon.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco