Pas lirimit të basketbollistes/ Biden: Ajo u kthye në shtëpi

Pas lirimit të basketbollistes/ Biden: Ajo u kthye në shtëpi

16:41, 08/12/2022
A+ Aa A-

ShBA dhe Rusia kanë shkëmbyer yllin e burgosur të basketbollit amerikan Brittney Griner me tregtarin famëkeq të armëve Viktor Bout, ky i fundit  i mbajtur në një burg amerikan për 12 vjet.

"Shkëmbimi u miratua nga Presidenti Joe Biden ditët e fundit", thanë burimet për CBS.

Basketbollistja Griner u arrestua në një aeroport të Moskës në shkurt për posedim të vajit të kanabisit dhe muajin e kaluar u dërgua në një koloni penale. Deri në verë, administrata Biden kishte propozuar një shkëmbim të të burgosurve, duke e ditur se Moska kishte kohë që kërkonte lirimin e Bout.

Viktor Bout u shiti armë kryekomandantëve të luftës dhe qeverive mashtruese, duke u bërë një nga njerëzit më të kërkuar në botë.

I quajtur "tregtari i vdekjes" për vrapimin me armë në vitet pas rënies së Bashkimit Sovjetik, bëmat e rusit frymëzuan filmin hollivudian të vitit 2005 Lord of Ëar, i cili bazohej lirshëm në jetën e tij. Karriera e tij sekrete iu dha fund nga një goditje e hollësishme amerikane në vitin 2008, kur ai u arrestua në një hotel në kryeqytetin tajlandez Bangkok, për zemërimin e qeverisë ruse.

Ai u ekstradua dy vjet më vonë dhe ka kaluar 12 vitet e fundit në një burg amerikan për komplot për të mbështetur terroristët dhe për të vrarë amerikanët.

Pse u dënua basketbollistja amerikane: 

Griner, 31-vjeçare, u mbajt në qelitë në Rusi, pasi policia i ka gjetur vaj kanabisi në valixhen e saj në aeroportin e Moskës në muajin shkurt.

SHBA shkëmben basketbollisten e burgosur në Rusi me tregtarin e armëve rus, Biden: Po kthehet në shtëpi, është e sigurt

Rusia ka liruar yllin e basketbollit amerikan, Brittney Griner, në këmbim të lirimit nga Shtetet e Bashkuara të tregtarit famëkeq rus të armëve Viktor Bout.

Lajmin e konfirmoi në Tëitter, presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden.

"Ajo është e sigurt. Është në avion, duke u kthyer në shtëpi," tha zoti Biden në një postim në Tëitter.

Presidenti Biden dhe nënpresidentja Kamala Harris bideuan në telefon me zonjën Griner nga Zyra Ovale, tha një zyrtar amerikan

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco