Talebanët kryen ekzekutimin e parë publik që nga kthimi në pushtet

Talebanët kryen ekzekutimin e parë publik që nga kthimi në pushtet

20:41, 07/12/2022
A+ Aa A-

Talebanët kanë kryer atë që mendohet të jetë ekzekutimi i tyre i parë publik që nga kthimi i tyre në pushtet në Afganistan vitin e kaluar.

Një zëdhënës i talebanëve tha se një burrë u vra në një stadium sportiv të mbushur me njerëz në provincën jugperëndimore Farah pasi ai pranoi vrasjen, shkruajnë mediat e huaja.

Dhjetëra liderë të grupit, duke përfshirë shumicën e ministrave të lartë në qeverinë e tyre, morën pjesë në varjen e tij.

Ajo vjen disa javë pasi gjyqtarët u udhëzuan të zbatojnë plotësisht ligjin e Sheriatit.

Udhëheqësi suprem i talebanëve, Haibatullah Akhundzada, lëshoi dekretin muajin e kaluar, duke urdhëruar gjyqtarët të vendosin dënime që mund të përfshijnë ekzekutime publike.

Megjithatë, krimet e sakta dhe dënimet përkatëse nuk janë përcaktuar zyrtarisht nga talebanët.

Ndërsa disa rrahje publike janë kryer kohët e fundit – duke përfshirë atë të një duzinë njerëzish përpara një stadiumi të mbushur me njerëz futbolli në provincën Logar muajin e kaluar – kjo shënon herën e parë që talebanët kanë pranuar publikisht kryerjen e një ekzekutimi.

Sipas zëdhënësit të tyre Zabihullah Mujahid, ekzekutimi u ndoq nga disa gjyqtarë të Gjykatës së Lartë, personel ushtarak dhe ministra të lartë – duke përfshirë ministrat e drejtësisë, të jashtëm dhe të brendshëm.

Sipas talebanëve, i ekzekutuari i quajtur Tajmir, djali i Ghulam Sarwar dhe banor i provincës Herat, kishte goditur me thikë një burrë të quajtur Mustafa rreth pesë vjet më parë.

Nëna e tij i tha BBC-së se liderët talebanë i ishin lutur që ta falte burrin, por ajo kishte këmbëngulur për ekzekutimin e tij.

“Talebanët erdhën tek unë dhe më lutën që ta fal këtë të pafe”, tha ajo. “Ata insistojnë që ta fal këtë njeri për hir të Zotit, por unë u thashë që ky njeri duhet të ekzekutohet dhe të varroset njësoj siç bëri me djalin tim”.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco