Të moshuarit në Ukrainë kanë më shumë gjasa të vriten, thotë Amnesty International

Të moshuarit në Ukrainë kanë më shumë gjasa të vriten, thotë Amnesty International

09:11, 07/12/2022
A+ Aa A-

Lufta në Ukrainë po godet rëndë  të moshuarit, më shumë se çdo pjesë tjetër të shoqërisë. Ky është përfundimi i një raporti të ri nga Amnesty International, i cili konstaton se të moshuarit kanë më shumë gjasa të vriten ose të plagosen dhe të ndikohen më rëndë nga zhvendosja.

"Ata po qëndrojnë prapa shpesh në zona që janë pamëshirshëm nën sulmin rus", tha Laura Mills e Amnesty International për Euroneës.

"Ata nuk janë në gjendje, si shumë pjesë të popullsisë, të strehohen në strehimore me bomba ose gjetkë dhe kështu ata shpesh strehohen në apartamentet e tyre,  gjë që i ekspozon ata në rrezik të shtuar ndaj vdekjes dhe plagosjes", shpjegoi ajo.

Ata të moshës 60 vjeç e lart përbëjnë pothuajse një të katërtën e popullsisë së Ukrainës. Zyra e OKB-së për të Drejtat e Njeriut thotë se midis shkurtit dhe shtatorit, moshat mbi 60 vjeç përbënin 34% të civilëve të vrarë.

“Kur të moshuarit zhvendosen, atëherë ata sforcohen për të hyrë në banesa,  shpesh jetojnë në varfëri, kanë aftësi të kufizuara, gjë që e bën më të vështirë për ta gjetjen e strehimit”, tha Laura Mills.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco