Lajmi i fundit

'Shashka' e '21 janarit'/ SPAK rrëzon kallëzimet që do sfumonin skandalin 'McGonigal'

Misteri i rrëzimit të MiG-ut kroat: Pilotët raportuan probleme, po zhvillohet hetimi i madh

Misteri i rrëzimit të MiG-ut kroat: Pilotët raportuan probleme, po zhvillohet hetimi i madh

08:56, 07/12/2022
A+ Aa A-

Pasditen e djeshme, një avion ushtarak MiG-21 është rrëzuar në afërsi të Vocine, jo shumë larg Sllatinës. Pas një kërkimi të madh u gjetën të dy pilotët, por ende nuk dihet se çfarë e shkaktoi aksidentin.

Policia ushtarake kriminale dhe kryehetuesi ushtarak i aviacionit do të kryejnë hetime për rrëzimin e MiG-ut, u tha në konferencën për shtyp të Ministrisë së Mbrojtjes dhe u theksua se pilotët raportuan disa probleme në funksionimin e motorëve.

Zona përreth vendit të rrëzimit është e rrethuar dhe një numër i madh i personelit ushtarak aktualisht ndodhet atje.

Koloneli Zvonimir Milatović dhe ushtari Ivan Lukan janë pilotët që u hodhën me sukses nga MiG 21 para rrëzimit në një zonë pyjore të pabanuar pranë Voćin, në qarkun Virovitica-Podravine.

Në vendin ku avioni u rrëzua dje para orës 14:00 gjatë një aktiviteti të paraparë stërvitor, së bashku me pjesëtarët e Departamentit të Policisë Virovitica-Podravska, të parët kanë mbërritur zjarrfikësit e DVD Vocin, të cilët kanë fikur zjarrin në aeroplan dhe 28 pjesëtarë. i HGSS mori pjesë në kërkimin e pilotëve.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco