Gjermani/ Bastisje mbarëkombëtare, planifikuan një puç për rrëzimin e qeverisë, arrestohen 25 persona

Gjermani/ Bastisje mbarëkombëtare, planifikuan një puç për rrëzimin e qeverisë, arrestohen 25 persona

08:48, 07/12/2022
A+ Aa A-

Berlin-Që në orët e para të mëngjesit, zyrtarë nga Zyra Federale e Policisë Kriminale (BKA) dhe njësitë speciale   si GSG 9  kanë ndërmarrë veprime në mbarë vendin kundër të ashtuquajturës skenë të Reichsbürger.

Me pseudonimin Soko "Hije", rreth 3000 shërbime emergjente kontrolluan 137 objekte në pronësi të 52 të dyshuarve.

Mësohet se janë arrestuar 25 persona.

Në orën 6 të mëngjesit, forcat speciale sulmuan një shtëpi në zonën e banimit Wannsee të Berlinit.

Në të njëjtën kohë, oficerët u zhvendosën në rreth 30 prona në Baden-Württemberg dhe, ndër të tjera, në një dyqan riparimi makinash dhe një dyqan zdrukthtari në Malet Ore (Saksonia).

Kërkime të mëtejshme u bënë në Bavari, Hesse, Saksonia e Ulët, Austri (Kitzbühel) dhe Itali (Perugia).

Sipas informacioneve të BILD, rrjeti ishte krijuar rreth Princit Heinrich XIII R. (71 vjeç), i cili u klasifikua si kërcënim, dhe ish-deputetes së AfD-së të Bundestagut dhe gjyqtares së Berlinit, Birgit M.-ë. (58 vjeç) 

Shtetasit rusë Vitalia B. dhe gjermanët Alexander Q. dhe Frank R. u arrestuan si mbështetës të dyshuar.

Hetuesit e LKA të Berlinit kishin gjurmuar aleancën e fshehtë rreth një burri që jetonte në Hesse.

Sipas informacionit të medies gjermane, administrata e Senatit raportoi dyshimin e një "grupi antikushtetues" tek autoritetet federale të sigurisë në fund të gushtit 2022.

Prokurori i Përgjithshëm Federal është shprehur:

 “Të akuzuarit i përkasin një organizate terroriste të themeluar në fund të nëntorit 2021, e cila i ka vendosur vetes synimin të kapërcejë rendin ekzistues shtetëror në Gjermani dhe ta zëvendësojë atë me formën e saj të qeverisjes, bazat  të cilave tashmë ishin përpunuar”.

“Shoqata ishte e vetëdijshme se do të kishte edhe vdekje. Megjithatë, e pranonte këtë skenar si një hap të ndërmjetëm të domosdoshëm për të arritur ndryshimin e sistemit që synon në të gjitha nivelet.”

Pas grushtit të shtetit ata donin të formonin qeverinë.

Aparati i ri qeveritar do  krijonin një “principatë” sipas parimeve monarkike dhe të ndahej në ministri të ndryshme.

ImageOficerët e policisë duke arrestuar ish-këshilltarin e qytetit të AfD, Christian W në shtëpinë e tij në Malet Ore (Saksonia).

ImageOperacion në shkallë të gjerë edhe në Fichardstraße të Frankfurtit. Personi që po kërkoni nuk ishte në shtëpi

ImageNë malet Ore, oficerët e Soko "Schatten" kontrolluan një oficinë mekanike

Image

Njëqind policë sigurojnë zonën rreth një objektivi në Berlin

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco