Indonezia miraton kodin penal që ndalon seksin jashtë martesës

Indonezia miraton kodin penal që ndalon seksin jashtë martesës

14:26, 06/12/2022
A+ Aa A-

Parlamenti i Indonezisë ka miratuar një kod të ri penal që ndalon këdo në vend të kryejë seks jashtëmartesor dhe kufizon liritë politike.

Sipas ligjeve të reja, të cilat hyjnë në fuqi pas tre vjetësh, seksi jashtë martese do të ketë një dënim deri në një vit.

Një mori ndryshimesh vijnë pas një rritje të konservatorizmit fetar në vendin me shumicë myslimane.

Kritikët i shohin ligjet si një "katastrofë" për të drejtat e njeriut dhe një goditje të mundshme për turizmin dhe investimet.

Disa grupe kryesisht të rinjsh protestuan kundër legjislacionit jashtë parlamentit në Xhakartë këtë javë. Pritet që ligjet e reja të kundërshtohen në gjykatë.

Ato zbatohen në mënyrë të barabartë për vendasit dhe për të huajt që jetojnë në Indonezi, ose që vizitojnë destinacionet e pushimeve si Bali. 

Sipas ligjeve, çiftet e pamartuara që kapen duke bërë seks mund të dënohen me burgim deri në një vit.

Ata gjithashtu janë të ndaluar të jetojnë së bashku - një akt për të cilin njerëzit mund të burgosen deri në gjashtë muaj. 

Tradhtia bashkëshortore do të jetë gjithashtu një shkelje për të cilën njerëzit mund të burgosen.

Mbështetësit e legjislacionit thonë se ndryshimet janë bërë për të akomoduar shqetësimet e kritikëve - që ndjekjet penale të fillojnë një ankesë duhet të depozitohen nga fëmijët, prindërit ose bashkëshorti i çiftit të akuzuar.

Ajeng, një grua muslimane 28-vjeçare që jeton në qytetin Depok të Java-s Perëndimore, tha se tani ishte në rrezik për të jetuar me partnerin e saj për pesë vitet e fundit.

“Me ligjin e ri, ne të dy mund të shkojmë në burg nëse njëri nga familja vendos të bëjë një raport në polici”, tha ajo për BBC.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco