Madrid/ Restoranti më i vjetër në botë ku furra punon vazhdimisht prej 3 shekujsh

Madrid/ Restoranti më i vjetër në botë ku furra punon vazhdimisht prej 3 shekujsh

11:08, 02/12/2022
A+ Aa A-

Restoranti Botin në Madrid është themeluar në vitin 1725 dhe në Librin e Rekordeve Guinness njihet si restoranti më i vjetër në botë.

Autorët e kanalit "Great Big Story" në YouTube vizituan restorantin Botin për të provuar të zbulojnë disa nga sekretet e jetëgjatësisë së tij. Një nga veçoritë më unike të restorantit është furra e tij, e cila funksionon vazhdimisht për gati 300 vjet.

"Është xhevahiri ynë. Xhevahiri ynë i kurorës," tha zëvendësdrejtori i Botino, Luis Javier Sanchez, i cili ka punuar në restorant për më shumë se 45 vjet.

"Ne nuk e fikim kurrë. Duhet të jetë i nxehtë gjatë natës dhe gati për t'u pjekur në mëngjes. Prandaj nuk duhet ta fikim kurrë. Ka një aromë të veçantë brenda, është vërtet e mahnitshme," shpjegoi ai.

Është po aq e mahnitshme se sa i përkushtuar është restoranti për të ruajtur ushqimin që shërben. Edhe pse Sanchez e përshkruan bodrumin e verës si "historinë e frymëmarrjes" në një farë mënyre, ushqimi synon të shijojë historinë, ku çdo kuzhinier të mësojë nga paraardhësi i tij dhe më pas t'ia kalojë recetat brezit të ardhshëm.

“Recetat tona janë shumë të vjetra, që nga koha kur gjyshërit tanë themeluan restorantin”, shtoi ai, “dhe ne u kemi qëndruar besnikë atyre recetave që atëherë”.

Mirëpo, restoranti Botin nuk ka “ngecur” plotësisht në të kaluarën – ka një faqe interneti dhe të gjitha profilet e nevojshme në rrjetet sociale, shkruan revista “Food and Wine”.

Gjithashtu, ekziston një TripAdvisor ku njerëzit mund të lënë komente si shaka të mprehta: "Eh, kam dëgjuar se ky vend arriti kulmin në vitin 1831."

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco