Papunësia në Eurozonë ka rënë në 6.5% në tetor

Papunësia në Eurozonë ka rënë në 6.5% në tetor

13:59, 01/12/2022
A+ Aa A-

Shkalla e papunësisë në eurozonë ishte 6.5% në tetor, nga 6.6% në shtator, treguan shifrat zyrtare të enjten.

Norma e papunësisë në BE ishte gjithashtu në 6% në tetor, duke rënë nga 6.1% në muajin e kaluar, tha autoriteti statistikor i bllokut 27-anëtarësh.

Sipas Eurostat, kishte 12.95 milionë burra dhe gra të papunë në BE në tetor, duke përfshirë 10.87 milionë në zonën e euros.

Shkalla e papunësisë së të rinjve ishte 15% në eurozonë dhe 15.1% në BE në tetor.

Normat më të larta të papunësisë u panë në Spanjë (12.5%) dhe Greqi (11.6%), ndërsa Republika Çeke shënoi normën më të ulët me 2.1%.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco