Gjermania njeh si gjenocid “Holodomor”, Rusia: Një përpjekje për të fshirë të kaluarën e saj

Gjermania njeh si gjenocid “Holodomor”, Rusia: Një përpjekje për të fshirë të kaluarën e saj

10:41, 01/12/2022
A+ Aa A-

Moska ka kritikuar vendimin e Gjermanisë për të njohur zinë e bukës si në epokën sovjetike në Ukrainë si një gjenocid të imponuar nga Rusia këtë mëngjes.

Kremlini tha se masa përbën një provokim anti-rus nga Gjermania dhe një përpjekje për të ‘zbardhur’ pjesë të së kaluarës së saj.

Ajo vjen pasi ligjvënësit gjermanë miratuan një rezolutë të mërkurën që deklaronte se vdekja nga uria e miliona ukrainasve –Holodomor- ishte gjenocid.

Në nëntor 1932 Josef stalimi dërgoi policinë për të sekuestruar të gjitha drithërat dhe bagëtitë nga fermat e reja ukrainase të kolektivizuara, duke përfshirë farën e nevojshme për mbjelljen e të korrave të ardhshme.

Miliona ukrainas vdiqën nga uria në muajt në vijim nga ajo që është quajtur gjërësisht ‘vrasje masive e paramenduar gjatë.’

Rusia përsëri hodhi poshtë pretendimin se ky ishte një gjenocid dhe tha se miliona njerëz në pjesë të tjera të Bashkimit Sovjetik, përfshirë Rusinë, gjithashtu vuajtën. 

“Ekziston një përpjekje tjetër për të justifikuar dhe shtyrë një fushatë – e vendosur në Ukrainë dhe e sponsorizuar nga Perëndimi – për të demonizuar Rusinë dhe për të vendosur ukrainasit etnikë kundër rusëve”, tha në një deklaratë Ministria e Jashtme e Rusisë. 

"Gjermanët po përpiqen të rishkruajnë historinë e tyre ... të minimizojnë fajin e tyre dhe të turbullojnë kujtesën e natyrës së paprecedentë të krimeve të panumërta të kryera nga Gjermania naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore." 

Ministria akuzoi Gjermaninë për "ringjalljen e ideologjisë fashiste të urrejtjes racore dhe diskriminimit dhe përpjekje për të liruar veten nga përgjegjësia për krimet e luftës" duke miratuar deklaratën.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco