Shkalla e vdekjeve nga armët në SHBA arrin pikën më të lartë në gati tri dekada

Shkalla e vdekjeve nga armët në SHBA arrin pikën më të lartë në gati tri dekada

09:49, 01/12/2022
A+ Aa A-

Sipas një studimi të publikuar të martën, shkalla e vdekjeve nga armët në SHBA vitin e kaluar arriti pikën e saj më të lartë në gati tri dekada, dhe shkalla e vrasjes së grave është rritur më shpejt se ajo e burrave.

Rritja në mesin e grave – më dramatike, tek gratë me ngjyrë – po luan një rol tragjik dhe të panjohur në një raport që “anon” kryesisht kah meshkujt, thanë studiuesit, shkruajnë mediat e huaja.

Midis grave me ngjyrë, shkalla e vrasjeve të lidhura me armë zjarri është më shumë se trefishuar që nga viti 2010 dhe shkalla e vetëvrasjeve të lidhura me armë është më shumë se dyfishuar që nga viti 2015.

Hulumtimi është një nga analizat më gjithëpërfshirëse të vdekjeve nga armët në SHBA në vite, tha David Hemenway, drejtor i Qendrës Kërkimore të Kontrollit të Lëndimeve të Universitetit të Harvardit.

Në tetor, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve publikuan të dhëna për vdekjet nga armët e zjarrit në SHBA vitin e kaluar, duke numëruar më shumë se 47,000 – më së shumti në të paktën 40 vjet.

Popullsia e SHBA-së po rritet, por studiuesit thonë se shkalla e vdekjeve nga armët është përkeqësuar gjithashtu.

Normat e vrasjeve dhe vetëvrasjeve të Amerikës të lidhura me armë u rritën me 8% vitin e kaluar, secila duke arritur nivele të papara që nga fillimi i viteve 1990.

Në studimin e ri, studiuesit shqyrtuan tendencat e vdekjeve nga armët e zjarrit që nga viti 1990.

Ata zbuluan se vdekjet nga armët filluan të rriteshin në mënyrë të qëndrueshme në vitin 2005, por rritja u përshpejtua kohët e fundit, me një rritje prej 20% nga 2019 në 2021.

“Pse u rritën në mënyrë kaq dramatike vdekjet nga armët gjatë pandemisë COVID-19? Kjo është një pyetje e drejtpërdrejtë me ndoshta e komplikuar që askush nuk e di me të vërtetë përgjigjen”, tha njëri nga autorët, Dr. Eric Fleegler i Shkollës Mjekësore të Harvardit.

Faktorët mund të përfshijnë ndërprerjen e punës dhe jetës personale të njerëzve, shitjet më të larta të armëve, stresin dhe çështjet e shëndetit mendor, thanë ekspertët.

Studiuesit numëruan më shumë se 1.1 milion vdekje me armë gjatë këtyre 32 viteve – afërsisht i njëjtë me numrin e vdekjeve amerikane që i atribuohen COVID-19 në tre vitet e fundit.

Rreth 14% e të vrarëve nga armët ishin gra, por rritja e shkallës mes tyre është më e theksuar.

Normat më të larta të vdekjeve nga armët e vrasjeve vazhdojnë të jenë te meshkujt e rinj me ngjyrë, në 142 për 100,000 për ata në fillim të të 20-tave.

Shkalla më e lartë e vdekjeve nga vetëvrasjet me armë janë te burrat e bardhë në fillim të të 80-tave, në 45 për 100,000, thanë studiuesit.

Midis grave me ngjyrë, shkalla e vrasjeve të lidhura me armë zjarri është më shumë se trefishuar që nga viti 2010 dhe shkalla e vetëvrasjeve të lidhura me armë është më shumë se dyfishuar që nga viti 2015, shkruan Fleegler dhe bashkëautorët e tij në hulumtimin e botuar nga “JAMA Network Open”.

Në një koment që shoqëron studimin, tre studiues të Universitetit të Miçiganit thanë se gazeta konfirmoi dallimet racore dhe seksuale në vdekjet me armë në SHBA dhe se vdekjet nga vrasjet janë të përqendruara në qytete dhe vetëvrasjet janë më të zakonshme në zonat rurale.

“Dhuna me armë zjarri është një problem që përkeqësohet në Shtetet e Bashkuara”, dhe do të kërkojë një sërë përpjekjesh ‘për ta vënë nën kontroll’, shkruan ata. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco