Lajmi i fundit

Britania e Madhe nuk fshihet pas një zëdhënësi anonim: Sulmi ndaj Berishës, sulm ndaj fjalës së lirë

Të paktën 238.000 njerëz në be vdiqën para kohe si pasojë e ajrit të ndotur

Të paktën 238.000 njerëz në be vdiqën para kohe si pasojë e ajrit të ndotur

14:50, 24/11/2022
A+ Aa A-

Të paktën 238.000 njerëz në BE vdiqën para kohe në vitin 2020 për shkak të ndotjes së ajrit, pavarësisht përmirësimeve të përgjithshme në cilësinë e ajrit, sipas shifrave të fundit nga Agjencia Evropiane e Mjedisit.

Analistët e agjencisë theksojnë se ndotja e ajrit është rreziku më i madh për shëndetin në Evropë dhe se ndikon ndjeshëm në shëndetin e evropianëve, veçanërisht në qytete, pavarësisht se ndotësit më të mëdhenj kanë ulur emetimet e tyre.

Sipas Agjencisë, vdekja e parakohshme ndodh për shkak të ekspozimit ndaj grimcave të pezulluara PM 2.5 (një ndotës i ajrit që ka një efekt të dëmshëm në shëndetin e njeriut kur nivelet e tij në ajër janë të larta), me 96 për qind të popullsisë së qytetit të ekspozuar ndaj niveleve mbi rekomandimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Përveç kësaj, dioksidi i azotit shkaktoi 49.000 vdekje të parakohshme dhe ekspozimi i ozonit 24.000, tha Agjencia Evropiane. Është e rëndësishme të theksohet se numri i vdekjeve të parakohshme për shkak të ekspozimit ndaj grimcave PM 2.5 ra me 45 për qind nga viti 2005 në 2020.

“Nëse trendi vazhdon, pritet që BE-ja të arrijë objektivin për të reduktuar numrin e vdekjeve të parakohshme me 55 për qind deri në vitin 2030”, thuhet në studim.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco