Boris Johnson bëhet qytetar nderi i Kievit

Boris Johnson bëhet qytetar nderi i Kievit

14:39, 24/11/2022
A+ Aa A-

Ish-kryeministrit britanik i është dhënë titulli qytetar nderi i kryeqytetit të Ukrainës. 

Duke njoftuar lajmin, kryebashkiaku i Kievit, Vitali Klitschko tha se Boris Johnson ishte një "mik i madh i Ukrainës". 

"Johnson ka bërë dhe, jam i sigurt, do të vazhdojë të bëjë gjithçka që është e mundur për të siguruar që Britania e Madhe dhe liderët botërorë të ofrojnë ndihmën e nevojshme për Ukrainën. Faleminderit për mbështetjen! Ne e presim përsëri në Kiev për të dhënë këtë çmim të nderuar!" tha ai.

Johnson ishte një nga liderët e parë botërorë që vizitoi Kievin që nga fillimi i luftës, duke mbërritur në kryeqytetin ukrainas në fund të prillit. 

Edhe pse u detyrua të largohej nga posti i kryeministrit, ai ka vazhduar të tregojë mbështetje për Ukrainën. 

Në komentet e diskutueshme në fillim të kësaj jave, ai thirri liderët e tjerë evropianë për përgjigjet e tyre të ndryshme në fillim të pushtimit. 

Duke folur për CNN, ai pretendoi se Gjermania kishte dashur që lufta të përfundonte shpejt - diçka që është mohuar nga Berlini .

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco