Presidenti Bjellorusi i kërkon Ukrainës të ndalojë luftimet - ose do të përballet me 'shkatërrim'

Presidenti Bjellorusi i kërkon Ukrainës të ndalojë luftimet - ose do të përballet me 'shkatërrim'

14:20, 24/11/2022
A+ Aa A-

Alexander Lukashenko i ka bërë thirrje Ukrainës që të ndalojë së mbrojturi veten kundër Rusisë, duke thënë se "çdo gjë është në duart e Ukrainës tani". 

Udhëheqësi bjellorus u tha gazetarëve: "Gjithçka është në duart e Ukrainës tani nëse nuk duan që një numër i madh njerëzish të vdesin.

“Është e vështirë, është e ndërlikuar, është e vështirë, por nëse e duan duhet të ndalojnë... më tej do të jetë shkatërrimi i Ukrainës”. 

Megjithatë, ai tha se nuk donte të fajësonte Ukrainën apo presidentin Volodymyr Zelenskyy për luftën. 

Vlen të përmendet se Bjellorusia është një aleat i ngushtë i Rusisë dhe trupat e Moskës hynë në Ukrainë përmes territorit bjellorus në fillim të luftës. 

Ndërsa Bjellorusia nuk ka hyrë drejtpërdrejt në konflikt ose nuk ka dërguar trupat e saj, ekspertët kanë spekuluar se kjo mund të ndodhë.

Muajin e kaluar, Rusia dërgoi mijëra trupa përsëri në Bjellorusi - dhe më vonë Vladimir Putin u takua me Lukashenkon për bisedime.  

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco