U vra në Çeçeni, postimi prekës i vajzës për nënën e saj aktiviste e grupit rus Memorial

U vra në Çeçeni, postimi prekës i vajzës për nënën e saj aktiviste e grupit rus Memorial

14:13, 07/10/2022
A+ Aa A-

Vajza e një aktivisteje të shquar të të drejtave të njeriut, e cila ka punuar për grupin rus Memorial, ka nderuar nënën e saj pasi organizatës iu dha çmimi Nobel për Paqe.

Natalia Estemirova ishte e njohur për hetimin e shkeljeve të të drejtave të njeriut, torturave dhe ekzekutimeve jashtëgjyqësore të kryera nga agjentët rusë gjatë konfliktit të dytë çeçen nga 1999-2009.

Megjithatë, në vitin 2009, zonja Estemirova u rrëmbye nga njerëz të armatosur në kryeqytetin çeçen, Grozny dhe më vonë u gjet e vdekur.

Në një postim në Twitter, vajza e saj Lana Estemirova shkruan se nëna e saj punoi "pa u lodhur për të ndihmuar viktimat e luftës ruse në Çeçeni".

Ajo shtoi: "Do të doja të ishte këtu që të ndate këtë triumf me kolegët e saj."

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco