Lajmi i fundit

Tensionet në Veri/ Serbia kërcënon të hyjë në Kosovë me 1 mijë trupa ushtarake

Njerëzit mund të shikojnë nga afër planetin që i ngjan Ferrit biblik

Njerëzit mund të shikojnë nga afër planetin që i ngjan Ferrit biblik

13:48, 07/10/2022
A+ Aa A-

Qeniet njerëzore së shpejti mund të shikojnë nga afër një planet që i ngjan Ferrit Biblik , ku planeti digjet vazhdimisht.

Eksoplaneti 55 Cancri, masa e të cilit është tetë herë më e madhe se ajo e Tokës, rrotullohet rreth një ylli të quajtur Koperniku, 41 vite dritë nga Toka. 

Koperniku, si dielli ynë, është një yll i tipit G, dhe 55 Cancri , u zbuluar për herë të parë në 2004.

“Me temperaturat të larta sipërfaqësore mbi pikën e shkrirjes së mineraleve tipike që formojnë shkëmbinj, pjesa e ditës së planetit mendohet të jetë e mbuluar me oqeane llave,” raportoi NASA.

“Imagjinoni sikur Toka të ishte shumë, shumë më afër Diellit,” vazhdoi NASA.

 “Aq afër sa një vit i tërë zgjat vetëm disa orë. Aq afër sa graviteti ka mbyllur një hemisferë në dritën e përhershme të ditës dhe tjetrën në errësirë ​​të pafund. Aq afër sa që oqeanet ziejnë, shkëmbinjtë fillojnë të shkrihen dhe retë bien si llavë.

Duke përdorur teleskopin hapësinor James Webb, i përshkruar si "teleskopi hapësinor më i madh, më kompleks dhe i fuqishëm i ndërtuar ndonjëherë", NASA është e përgatitur për një vështrim më të afërt.

“Teleskopi Webb i NASA-s do të përdorë rezolucionin e tij të mrekullueshëm këndor dhe instrumentet afër infra të kuqe për të zbuluar dhe studiuar sisteme planetare të ngjashme me tonat, për të analizuar përbërjen molekulare të atmosferës së planetëve ekstradiellorë dhe për të imazhuar drejtpërdrejt planetët e madhësisë së Jupiterit që rrotullohen rreth yjeve të afërt,” shprehet Northrop Grumman . 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco