MotoGP: India do ta organizojë për herë të parë garën në vitin 2023

MotoGP: India do ta organizojë për herë të parë garën në vitin 2023

13:43, 01/10/2022
A+ Aa A-

India do të presë një garë MotoGP për herë të parë në historinë e kompeticionit në vitin 2023.

Gara do të zhvillohet në pistën ndërkombëtare Buddh, ku u mbajt më parë gara për Formula 1 Indian Grand Prix.

Ministri indian i sportit, Anurag Thakur tha: "Është një ditë historike për industrinë sportive dhe një homazh për 75-vjetorin e festimit të Indisë".

India ka më shumë se 200 milionë motoçikleta në rrugët e saj, gati 75% e numrit të përgjithshëm të automjeteve.

"Ne kemi shumë tifozë në Indi dhe jemi të emocionuar që mund t'ua sjellim sportin atyre," tha Carmelo Ezpeleta, shefi ekzekutiv i Dorna, mbajtësi i të drejtave tregtare të sportit.

“India është gjithashtu një treg kyç për industrinë e motoçikletave dhe rrjedhimisht, për MotoGP.

"Ne mezi presim të garojmë në Buddh International Circuit dhe të mirëpresim tifozët."

Pista Ndërkombëtare Buddh në Uttar Pradesh, priti një garë të Formula 1 nga 2011 deri në 2013 përpara se Indian Grand Prix të hiqej nga programi i sportit.

Zgjerimi i MotoGP në Indi pason një njoftim më herët në shtator të planeve për të garuar në Arabinë Saudite, me synimin për të ndërtuar qëllimisht një pistë në mbretërinë e Gjirit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco