Ukraina kundërpërgjigjet pas aneksimit rus

Ukraina kundërpërgjigjet pas aneksimit rus

12:12, 01/10/2022
A+ Aa A-

Ukraina ka ndërmarrë një hap të rëndësishëm në strategjinë e saj të rimëkëmbjes së Donbasit. 

Konkretisht, këtë e ka bërë në rajonin e Donetskut , ku Forcat e Armatosura të Ukrainës kanë rrethuar qytetin e Limanit , një pikë strategjike duke qenë se është një kryqëzim hekurudhor që lidhet me dy pikat kryesore të Ukrainës në Donbas, si Kramatorsk dhe Sloviansk, tashmë i rikuperuar.

Këtë e ka konfirmuar lideri pro-rus i Republikës Popullore të Donetskut, Denis Pushilin. 

“Lajmet që marrim nga Liman janë alarmante. Për momentin Limán është gjysmë i rrethuar ”, tha ai në një mesazh të publikuar në kanalin e tij Telegram. 

Më pas ai shtoi se tashmë kanë dërguar përforcime për të luftuar në këtë vend. 

“Ata duhet të rezistojnë, por armiku po përdor forca të konsiderueshme ”, tha ai. 

Nga ana e tij, lideri separatist pro-rus Alexei Nikonorov vuri në dukje se trupat ruse "mund të pësojnë një disfatë të afërt në zonë" megjithëse, për momentin, forcat e vendosura në këtë qytet "për momentin po i zmbrapsin të gjitha ato sulme". 

Një sulm që do t'i shtohej avancimit që ushtria ukrainase po bën, paralelisht, drejt Tavilizhanka, duke siguruar pozicione në veriperëndim sipas informacioneve nga ISW .

Ofensiva në Limán, një nga qytetet më të rëndësishme në Donetsk, vjen disa ditë pas mbajtjes  deri në katër referendumeve të rreme në Ukrainën lindore - Donetsk, Lugansk, Kherson dhe Zaporizhia - të cilat kulmuan me mbështetjen e shumicës së pro-rusëve për aneksimi i këtyre territoreve në Federatën Ruse dhe ditën e djeshme presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi për të përfunduar procesin e aneksimit në një ceremoni të mbajtur në Pallatin e Madh të Kremlinit.

Në këtë mënyrë Putini aneksoi gjithsej 90 mijë kilometra katrorë, 15% të territorit të Ukrainës. 

Përgjigja e Ukrainës dhe Perëndimit ndaj asaj që ndodhi

Festimi i referendumeve, si dhe aneksimi i mëvonshëm i territoreve të lartpërmendura në Rusi, supozon një " shkelje të qartë të Kartës së OKB-së ", sipas zëdhënësit të Ministrisë së Jashtme të Ukrainës, Oleg Nikolenko, nga Kievi. 

Nga ana e tij, presidenti amerikan Joe Biden deklaroi se "Putini nuk mund të pushtojë territorin e fqinjit të tij dhe të aneksojë ato" duke njoftuar dhe sanksione të reja.

“Këto veprime nuk kanë legjitimitet dhe Shtetet e Bashkuara do të respektojnë gjithmonë kufijtë ukrainas të njohur nga komuniteti ndërkombëtar. Rusia shkel ligjin ndërkombëtar, shkel Kartën e Kombeve të Bashkuara”, pranoi ai. 

Në lidhje me sanksionet, ai raportoi ngrirjen e aseteve jashtë vendit të guvernatorit të Bankës Qendrore dhe zëvendësit të saj, si dhe 169 anëtarëve të Këshillit të Federatës Ruse (Dhoma e Epërme), dhe 100 anëtarëve të Dumës (Dhomës së Ulët). . ).

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco