Lajmi i fundit

LIVE-SYRI TV/ TASK FORCE: Historia e pavarësisë, a i dimë të gjitha?

Koreja e Veriut lëshon ​​dy raketa të tjera balistike

Koreja e Veriut lëshon ​​dy raketa të tjera balistike

11:12, 01/10/2022
A+ Aa A-

Koreja e Veriut lëshoi ​​sot dy raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi në drejtim të detit në brigjet lindore, raporton Reuters.

Dy raketa me rreze të shkurtër veprimi u lëshuan nga Sunan, në veri të Phenianit, kryeqyteti i Koresë së Veriut, tha në një deklaratë Shtabi i Përgjithshëm Ushtarak i Koresë së Jugut.

Ishte nisja e katërt e Phenianit në një javë, duke rritur tensionet në Gadishullin Korean, ku marina e Koresë së Jugut, SHBA-së dhe Japonisë zhvilluan stërvitje të përbashkëta kundër nëndetëseve të premten për herë të parë që nga viti 2017 dhe pasi zëvendëspresidentja e SHBA Kamala Harris vizitoi rajon këtë javë.

Koreja e Veriut lëshoi ​​raketa para dhe pas vizitës së Zëvendës Presidentes së SHBA Kamala Harris në Korenë e Jugut, duke shtuar një numër rekord të testeve të armëve këtë vit, dhe Pheniani kreu gjithashtu testin e tij të parë të raketave balistike ndërkontinentale që nga viti 2017.

Duke shënuar 74 vjetorin e forcave të armatosura të Koresë së Jugut, Presidenti Yun Suk-yeol dënoi ato që ai i quajti provokimet e fundit ushtarake të Koresë së Veriut dhe u zotua të shtojë stërvitjet e përbashkëta ushtarake me SHBA.

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka vendosur sanksione ndaj Koresë së Veriut për shkak të testeve të saj me raketa balistike dhe bërthamore. Pheniani i refuzon sanksionet si shkelje të së drejtës së tij sovrane për vetëmbrojtje dhe eksplorim hapësinor.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco