Lajmi i fundit

Të shtëna me armë zjarri në Kurbin, shpallet në kërkim autori

Aneksimi i Putinit është një përpjekje për të ndryshuar faktet në terren

Aneksimi i Putinit është një përpjekje për të ndryshuar faktet në terren

10:45, 01/10/2022
A+ Aa A-

Nga Steve Rosenberg, BBC

Këtë javë, një gazetë ruse, Moskovsky Komsomolets, arriti në përfundimin: “Vladimir Putini nuk ka ku të tërhiqet. Pra, ai do të vazhdojë të sulmojë”.

Vendimi i Putinit për të aneksuar katër territoret ruse (të inkorporuara në Kremlinspeak), është ofensiva e fundit e presidentit rus në betejën e tij me Ukrainën dhe Perëndimin.

Nëpërmjet aneksimit, Kremlini po përpiqet që të ndryshojë faktet në terren (në një kohë kur Rusia ka humbur terren në Ukrainë). Zoti Putin dëshiron të paraqesë një fakt të kryer para Kievit dhe Perëndimit.

Kjo e ngre në mënyrë të konsiderueshme stekën në përplasjen e presidentit rus me Ukrainën dhe botën perëndimore.

Aktiviteti në Kremlin ishte organizuar me kujdes për efekt maksimal patriotik: shumë duartrokitje për presidentin nga publiku i ftuar, një interpretim nxitës i himnit kombëtar dhe zoti Putin bashkë me katër administratorët e emëruar nga Kremlini në territoret e aneksuara duke shtrënguar duart dhe brohoritur: “Rusia”, së bashku me të gjithë në sallë.

Por ky deklarimi se ‘kjo është toka ime tani’ nuk e bën të fakt të kryer. Sidomos në dritën e të ashtuquajturave referendume që nuk ishin aspak të vërteta. Ato ishin ngjarje të konceptuara nga Kremlini, të kontrolluara nga Kremlini, të dizajnuara si një perde tymi për Moskën për të rrëmbyer 15 përqind të territorit të Ukrainës. Ukraina nuk do e pranojë këtë aneksim; as komuniteti ndërkombëtar në tërësi.

Në fjalimin e tij, Vladimir Putin tha se Shtetet e Bashkuara kanë krijuar një ‘precedent’ duke përdorur armë bërthamore kundër Japonisë në fund të Luftës së Dytë Botërore.

Ky koment nuk do të ketë kaluar pa u vënë re nga qeveritë perëndimore.

Shpërthimi bërthamor i Rusisë ka shkaktuar shqetësim në Perëndim.

Por kjo gjë ka nisur të shqetësojë edhe njerëzit brenda Rusisë. Këtë javë, një editorial në gazetën kryesore të vendit, Nezavisimaya Gazeta, kritikonte ‘zyrtarët e lartë rusë’ që po lëshojnë ‘kërcënime bërthamore’.

“Është e pabesueshme që sot... zyrtarë të rangut të lartë në Rusi po flasin për butonin bërthamor,” thuhet në editorial. “Ata e bëjnë këtë gjë pa e menduar dy herë. Ata madje harrojnë që të theksojnë gjënë më të rëndësishme që duhet të dëgjojë bota: Sigurisht, ne nuk duhet ta lejojmë këtë në asnjë rrethanë”.

“Të lejosh, me mendime dhe fjalë, mundësinë e një konflikti bërthamor, është një hap i sigurt për ta lejuar atë në realitet”.

Ajo që më goditi më shumë nga fjalimi i aneksimit i presidentit Putin ishte se ishte i mbushur me retorikë antiperëndimore. Presidenti rus duket i vendosur për të nxitur ndjenjat nacionaliste, antiperëndimore në vend.

Është një devijim i dobishëm nga problemet në shtëpi dhe fushëbeteja e Ukrainës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco