Putin aneksoi 4 rajonet ukrainase/ Kundërpëgjigjet Zelensky: Aplikojmë për anëtarësim në NATO

Putin aneksoi 4 rajonet ukrainase/ Kundërpëgjigjet Zelensky: Aplikojmë për anëtarësim në NATO

16:39, 30/09/2022
A+ Aa A-

Presidenti Volodymyr Zelensky, i është kundërpërgjigjur vendimit të presidentit rus Vladimir Putin për aneksimin e katër rajoneve ukrainase, duke njoftuar se Ukraina do të aplikojë për anëtarësimin në NATO me procedurë të përshpejtuar.

‘De fakto ne jemi në rrugën tonë drejt NATO-s. Sot Ukraina po aplikon për ta bërë këtë fakt de-jure’, shkruan Zelensky në Facebook.

Postimi i Volodymyr Zelensky-t:

De fakto ne jemi në rrugën tonë drejt NATO-s.

De fakto ne kemi provuar tashmë përputhshmërinë me standardet e Aleancës Transatlantike.

Këto janë reale për Ukrainën, reale në fushë betejë dhe në të gjitha aspektet e ndërveprimit tonë.

Ne i besojmë njëri-tjetrit, e ndihmojmë njëri-tjetrin dhe e mbrojmë.

Sot Ukraina po aplikon për ta bërë këtë fakt de-jure. Ndjekja e një procedure që përputhet me rëndësinë për të mbrojtur komunitetin tonë. Me një procedurë të përshpejtuar.

Ne po bëjmë hapin tonë, duke nënshkruar kërkesën e Ukrainës për anëtarësim në NATO në një mënyrë të përshpejtuar. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco