Video konfuzuese pas uraganit Ian: A po noton një peshkaqen në mes të rrugës në Florida?

Video konfuzuese pas uraganit Ian: A po noton një peshkaqen në mes të rrugës në Florida?

15:50, 30/09/2022
A+ Aa A-

Një video e njohur e një peshkaqeni duke notuar nëpër periferi të Floridës pas përmbytjes nga uragani Ian është konfirmuar si e vërtetë, megjithëse ekspertët nuk janë të sigurt se në të vërtetë është një peshkaqen.

Në të kaluarën, ka pasur shumë postime në mediat sociale që tregojnë krijesa detare që enden qytetet mes ngjarjeve katastrofike të motit dhe përmbytjeve që ato shkaktojnë.

E njëjta gjë ndodhi kur uragani Ian goditi bregdetin e Floridës këtë javë. Një video u shfaq në Twitter që tregon një krijesë deti duke notuar në ujë të cekët në Fort Myers dhe shumë dyshuan se ishte inskenuar.

Megjithatë, më në fund është konfirmuar se videoja është realizuar gjatë përmbytjeve të fundit, sipas Associated Press.

Dominic Cameratta, një banor i Fort Myers, regjistroi videon të mërkurën kur vuri re diçka duke notuar përpara shtëpisë së tij në Devonwood.

"Nuk e dija se çfarë ishte - thjesht dukej si një peshk apo diçka tjetër," tha ai për Associated Press, "Unë e zmadhova dhe të gjithë miqtë e mi thanë: "Ky është si një peshkaqen!"

Megjithatë, ekspertët ishin të ndarë nëse ishte një peshkaqen apo një peshk i zakonshëm në një intervistë për Associated Press.

Ata që dyshojnë për ekzistencën e një peshkaqeni që noton nëpër zona periferike kanë pyetur veten se si arriti të arrinte nga Gjiri i Meksikës në Fort Myers.

Yannis Papastamatiou, një biolog detar që studion sjelljen e peshkaqenëve në Universitetin Ndërkombëtar të Floridës, shpjegoi për AP se si mund të ndodhte kjo.

"Peshkaqenët e mitur janë banorë të shpeshtë të ujërave me kripësi të ulët - lumenj, grykëderdhje, gjire subtropikale - dhe shpesh shfaqen në video të ngjashme si kanalet bregdetare dhe pellgjet," tha Burgess.

"Duke supozuar se vendi dhe data e dhënë janë të sakta, ka të ngjarë që ky peshkaqen të jetë tërhequr në breg nga deti në rritje," shpjegoi ai.

Duke gjykuar nga disa pamje nga vendi ku uragani Ian goditi më fort, nuk është e vështirë të imagjinohet se si krijesat e detit arritën të hyjnë në brendësi të tokës.

 

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco