‘Aneksimi rus i territorit ukrainas’/ Antony Blinken e quan ‘grabitje toke’

‘Aneksimi rus i territorit ukrainas’/ Antony Blinken e quan ‘grabitje toke’

12:27, 30/09/2022
A+ Aa A-

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, dhe Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së denoncuan të enjten planin rus për aneksimin e katër zonave ukrainase që pritet të zyrtarizohet të premten në Moskë.

Zoti Blinken në Uashington tha se referendumet e mbështetura nga Rusia në Ukrainë, rezultatet e të cilave po shfrytëzohen nga Moska për të justifikuar aneksimin e territorit ukrainas, ishin një tentativë për grabitje toke që është e paligjshme dhe shkel ligjin ndërkombëtar.

Referendumet e rreme të Kremlinit janë një përpjekje e kotë për të maskuar atë që përbën një përpjekje të mëtejshme për grabitje toke në Ukrainë

“Referendumet e rreme të Kremlinit janë një përpjekje e kotë për të maskuar atë që përbën një përpjekje të mëtejshme për grabitje toke në Ukrainë”, tha zoti Blinken në një deklaratë.

“Për të qenë të qartë: rezultatet u orkestruan në Moskë dhe nuk pasqyrojnë vullnetin e popullit të Ukrainës”, shtoi më tej ai.

Ndërsa Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres vlerësoi nëse Rusia vë në jetë planet e saj për aneksim kjo do të shënonte një “përshkallëzim të rrezikshëm” që do të rrezikonte perspektivat për paqen në rajon.

“Çdo vendim për të vazhduar me aneksimin e rajoneve Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia të Ukrainës nuk do të kishte asnjë vlerë ligjore dhe meriton të dënohet,” u tha gazetarëve Sekretari i Përgjithshëm Antonio Guterres.

Çdo vendim për të vazhduar me aneksimin e rajoneve ukrainase meriton të dënohet” - Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së

Presidenti rus Vladimir Putin do të nënshkruajë të premten dokumente që shpallin aneksimin e katër rajoneve të Ukrainës nga Rusia, teksa Moska nxiton të bllokojë avansimet territoriale që ushtria ukrainase po i arrin në fushën e betejës.

Vendimi, një nga hapat ligjorë që Rusia thotë se do të çojë në aneksimin zyrtar të 15% të territorit të Ukrainës, konfirmon se zoti Putin po e vazhdon luftën kundër Ukrainës, pavarësisht se kjo luftë pësoi një ndryshim të madh ushtarak këtë muaj si rezultat i kundërofensivës së forcave ukrainase.

“Vendimi do të zgjasë ndikimet dramatike në ekonominë globale, veçanërisht në vendet në zhvillim, dhe do të pengojë aftësinë tonë për të ofruar ndihma për të shpëtuar jetën në të gjithë Ukrainën dhe më gjerë”, tha më tej zoti Guterres./ VOA/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

DEMOKRATI I BAZS30/09/2022 14:25

Fitorja më e madhe e SHBA në këto 20 vite në arenën ndërkombëtare, ka qenë fitorja e fundit "spektakolare" e DASH që shpalli Non-Grata, Dr. Prof. Sali Berishën, pa asnjë provë dhe pa asnjë fakt dhe pa thënë asgjë, tamam siç mund të marrësh për bazë thashethemet e arrixhofkave kur zihen me njëra tjetrën!!!

Shqiptaro-Amerikani30/09/2022 14:22

Një reagim prej pederastësh gej të pafuqishëm!!! Kur nuk kanë fuqi që ta ndalojnë, fillojnë vetëm me deklarata politiko-mediatike homoseksuale!!! Quajeni si të doni, në daçi quajeni grabitje, në daçi quheni aneksim, në daçi quheni pushtim!!! Ju nuk keni bythë që të vini me shpatulla pas murit një Vuçiç të vogël dhe jo më të merreni me Putinin dhe me Rusinë e madhe!!! Por, gjithsesi ky fund pritej. Ajo dihej që kjo luftë do të ërfundonte atëherë kur do të donte Putini. Tani thjesht u mbetet vetëm që ta përqafojnë dhe të shtërngojnë duart me Putinin!! Ajo dorë që nuk kafshohet dot, do të puthet!!!!

Shto koment

Denonco