Lajmi i fundit

Edita Tahiri: Goditja ndaj Berishës, goditje antikombëtare - kishin për qëllim skenarë të rrezikshëm

Shah: Kampioni i botës Magnus Carlsen e akuzon publikisht Hans Niemann për mashtrime të tjera

Shah: Kampioni i botës Magnus Carlsen e akuzon publikisht Hans Niemann për mashtrime të tjera

13:41, 27/09/2022
A+ Aa A-

Magnus Carlsen ka thyer heshtjen e tij për skandalin që ka tronditur shahun duke akuzuar Hans Niemann se ka mashtruar edhe më shumë së fundmi sesa ka pranuar publikisht.

Kampioni i botës vuri gjithashtu në dyshim ngritjen yjore të Niemann-it gjatë vitit të kaluar duke e quajtur atë "të pazakontë" dhe pranoi se ishte dyshues për manierat e 19-vjeçarit amerikan kur ai humbi përballë tij me gurët e zinj në Sinquefield Cup në fillim të këtij muaji.

Carlsen tha se kjo e bëri atë të tërhiqej nga një turne për herë të parë në karrierën e tij – dhe javën e kaluar norvegjezi e mahniti sportin përsëri duke hequr dorë nga një lojë online pas vetëm një lëvizjeje kundër të njëjtit kundërshtar.

Deri të hënën në mbrëmje, Carlsen kishte komentuar vetëm në mënyrë të fshehtë për situatën. Por në një deklaratë të postuar në Tëitter, norvegjezi i bëri të qarta mendimet e tij.

“Kur Niemann u ftua në minutën e fundit në Kupën Sinquefield 2022, mendova fuqimisht të tërhiqesha përpara ngjarjes,” zbuloi ai. “Në fund zgjodha të luaja. Unë besoj se Niemann ka mashtruar më shumë kohët e fundit sesa e ka pranuar publikisht.

“Përparimi i tij ka qenë i pazakontë dhe gjatë gjithë lojës sonë në Kupën Sinquefield pata përshtypjen se ai nuk ishte i tensionuar apo edhe i përqendruar plotësisht në lojë në pozicione kritike, ndërsa më tejkalonte mua si i zi në një farë mënyre. Mendoj se vetëm një pjesë e vogël e lojtarëve mund ta bëjnë. Kjo lojë kontribuoi në ndryshimin e këndvështrimit tim.”

Pas fitores së Niemann kundër Carlsen, ai kishte thënë se "nga një mrekulli qesharake" e kishte marrë me mend se cila do të ishte hapja e pazakontë e kundërshtarit të tij dhe ishte përgatitur për të. “Duhet të jetë e turpshme që kampioni i botës të humbasë ndaj meje”, tha Niemann. "Më vjen keq për të."

Ndërsa Niemann ka pranuar se ka mashtruar në lojërat në internet kur ishte 12 dhe 16-vjeçar, ai ka mohuar me zë të lartë akuzat e fundit dhe ka insistuar se tani është "i pastër".

 Ai i ka akuzuar ata që ngrenë pretendime kundër tij se po përpiqen t'i shkatërrojnë karrierënj dhe tha se ishte i përgatitur të luante lakuriq për të provuar pafajësinë e tij.

Chess.com ka thënë që atëherë se beson se Niemann kishte mashtruar në internet më shpesh, megjithatë dhe ia kishte treguar atij provat për të mbështetur këtë përfundim. Niemann është ndaluar nga faqja Chess.com dhe nga aktivitetet në të.

Carlsen nga ana e tij tha të hënën në mbrëmje se ai nuk do të luante më kundër Niemann ose ndonjë lojtari që ai mendon se ka mashtruar. “Ne duhet të bëjmë diçka për mashtrimin dhe nga ana ime do të avancoj, unë nuk dua të luaj kundër njerëzve që kanë mashtruar në mënyrë të përsëritur në të kaluarën, sepse nuk e di se çfarë janë në gjendje të bëjnë në të ardhmen,” tha ai.

Image

Majtas Magnus Carlsen u tërhoq nga Kupa Sinquefield pasi humbi me të bardhët nga Hans Niemann në raundin e tretë

Image

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco