Lajmi i fundit

Tensionet në Veri/ Serbia kërcënon të hyjë në Kosovë me 1 mijë trupa ushtarake

Rusët e pasur marrin avione me qira për të shmangur rekrutimin

Rusët e pasur marrin avione me qira për të shmangur rekrutimin

13:28, 27/09/2022
A+ Aa A-

Rusët e pasur po paguajnë deri në 25.000 stërlina për një vend në avion pas rekrutimit të shpallur nga presidenti rus Vladimir Putin ndërsa lufta në Ukrainë është ndezur.

Siç shkruan media britanike Guardian shumica e pasagjerëve janë nisur drejt Armenisë dhe Turqisë.

‘Numri i rusëve që marrin avionë privat është rritur në Moskë që kur presidenti rus urdhëroi mobilizimin e parë që nga Lufta e Dytë Botërore’ shkruan media britanike.

Pasagjerët janë drejtuar kryesisht për në Armeni, Turqi dhe Azerbajxhan, të cilat lejojnë rusët të hyjnë pa viza.

 Ata paguajnë shtrenjtë, nga 20.000 deri në 25.000 stërlina për një vend në një avion privat, ndërsa çmimi për marrjen me qira të një avioni privat me tetë ulëse varion nga 80.000 deri në 140.000 paund , vazhdon në shkrimin e saj Guardian.

"Situata është jashtë kontrollit për momentin ," thotë Yevgeny Bikov , drejtor i kompanisë private të avionëve Your Charter i cili shtoi : “Dikur merrnim 50 kërkesa në ditë. Tani ato arrijnë në rreth 5000” .

Dhe ndërsa ka ende kaos trafiku në pikat kufitare të Rusisë , shumica e biletave të avionit me një drejtim janë shitur për ditët në vijim.

Bikov thotë se kompania e tij ka filluar të marrë me qira avionë më të mëdhenj komercialë në një përpjekje për të përmbushur kërkesën dhe çmime më të ulëta.

"Por ne thjesht nuk mund të gjejmë vende të mjaftueshme për të gjithë," tha ai, duke shtuar se vendi më i lirë në një avion me qira për në Jerevan kushton 200,000 rubla (3,000 £).

FlightWay, e cila ofron fluturime me avion privat, ka njoftuar se po përjeton një rritje të kërkesave për fluturime me një drejtim në Armeni, Turqi, Kazakistan dhe Dubai.

"Kërkesa është rritur në mënyrë eksponenciale ," tha Eduard Simonov, kreu i kompanisë.

Ai shtoi gjithashtu se disponueshmëria e avionëve privatë me qira është zvogëluar ndjeshëm që kur BE dhe Britania e Madhe vendosën sanksione ndaj Rusisë menjëherë pas fillimit të luftës, duke ndaluar dhënien me qira të avionëve për përdorim nga Rusia.

“Të gjitha kompanitë evropiane të avionëve privatë janë larguar nga tregu. Tani ka më shumë kërkesë sesa ofertë dhe çmimet janë të larta në krahasim me atë që ishin gjashtë muaj më parë ," tha Simonov.

Nuk janë vetëm super të pasurit që duan të përdorin avionët privatë, pasi disa kompani marrin avionë me qira për të larguar punonjësit e tyre meshkuj.

Sipas gazetës ruse Kommersant, një kompani e projektimit të lojërave video në Moskë ka marrë me qira një avion të tërë për të evakuuar punonjësit e saj nga vendi.

Ekziston një frikë e përhapur në Rusi se Kremlini planifikon të mbyllë kufijtë e tij këtë javë.

Grupet e pavarura të të drejtave të njeriut thonë se, duke filluar nga e diela, rojet kufitare në pikën e vetme të kalimit operacional të Rusisë me Gjeorgjinë do të parandalojnë disa rusë që të largohen nga vendi, duke përmendur ligjin e pjesshëm të rekrutimit.

I pyetur për një mundësi të tillë, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha dje: "Unë nuk di asgjë për këtë. Për momentin nuk është marrë asnjë vendim për këtë ” .

Veçanërisht, Rusia pritet të humbasë 15% të milionerëve të saj deri në vitin 2022 , sipas një studimi, pasi qytetarët e saj më të pasur lëvizin jashtë vendit.

Ikja e të pasurve dhe të fuqishmëve të Rusisë mund të nxisë zemërimin në pjesët më të varfra të vendit që duket se janë prekur në mënyrë disproporcionale nga rekrutimi i pjesshëm i shpallur nga presidenti rus, shkruan gazeta britanike.

The Guardian raporton gjithashtu se ka prova se djali i një anëtari të njohur të Dumës fluturoi për në Stamboll të shtunën e kaluar.

Deputeti rus shoqëroi djalin e tij në një aeroport në Moskë për t'u siguruar që ai të lejohej të largohej nga vendi.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco