Lajmi i fundit

Tensionet në Veri/ Serbia kërcënon të hyjë në Kosovë me 1 mijë trupa ushtarake

Operatori Nord Stream paralajmëron për dëme të paprecedentë të tubacioneve të tij në Detin Baltik

Operatori Nord Stream paralajmëron për dëme të paprecedentë të tubacioneve të tij në Detin Baltik

13:05, 27/09/2022
A+ Aa A-

Operatori i gazsjellësit Nord Stream 1 nga Rusia në Gjermani ka thënë se sistemi i tij i tubacionit nën Detin Baltik pësoi dëme "të paprecedentë" brenda një dite, sipas Reuters. 

"Shkatërrimi që ndodhi në të njëjtën ditë në të njëjtën ditë në tre vargje të tubacioneve të gazit në det të hapur të sistemit Nord Stream është i paprecedentë. Nuk është ende e mundur të vlerësohet koha e restaurimit të infrastrukturës së transportit të gazit," tha Nord Stream AG. njoftoi Reuters.

Në shtator, Rusia ndaloi për një kohë të pacaktuar dërgesat e gazit në Evropë përmes Nord Stream 1 për shkak të një rrjedhje nafte në një nga stacionet e saj të kompresorit. 

Autoriteti Detar Suedez i tha CNN të martën se tre rrjedhje u identifikuan në tubacionet për Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2, pranë ishullit danez të Bornholm.

Autoriteti ka paralajmëruar anijet të mbajnë një distancë prej rreth 8 kilometrash (5 milje) nga rrjedhjet dhe ka lëshuar një paralajmërim për avionët që të mbajnë një lartësi sigurie prej 1000 metrash (afërsisht 0.62 milje). 

Një zëdhënës tha se raporti i parë për një rrjedhje u bë të hënën pasdite, me dy rrjedhje të tjera të identifikuara në mbrëmje. 

Zëdhënësi tha se ata nuk kishin hetuar shkakun e rrjedhjeve dhe nuk kishin informacion për ndonjë kontakt midis Nord Stream dhe autoritetit detar, duke theksuar se përgjegjësia e tyre ishte të paralajmëronin anijet për rrjedhjen.

Të hënën, Nord Stream AG tha se po hetonte arsyet e rënies së presionit në tubacion. 

Autoritetet gjermane raportuan gjithashtu një rënie të presionit në Nord Stream 2, gazsjellësi midis Rusisë dhe Gjermanisë që ka qenë i fjetur pasi qeveria gjermane bllokoi hapjen e tij pas luftës në Ukrainë. 

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha të martën se ata ishin "jashtëzakonisht të shqetësuar" për lajmin. 

Kur u pyet nëse mund të ishte një akt sabotimi, Peskov tha: "Për momentin, asnjë mundësi nuk mund të përjashtohet. Ka një shkatërrim të tubit dhe çfarë e shkaktoi atë - ne nuk mund të përjashtojmë asnjë mundësi përpara rezultateve të shfaqen kërkime”.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco