Frikë nga dezertimet/ Putin rrit dënimin për ushtarët rusë që refuzojnë të luftojnë në Ukrainë

Frikë nga dezertimet/ Putin rrit dënimin për ushtarët rusë që refuzojnë të luftojnë në Ukrainë

17:53, 24/09/2022
A+ Aa A-

Trupat ruse që refuzojnë të luftojnë, pra që dezertojnë, nuk i binden urdhrave ose dorëzohen në Ukrainë, tani mund të përballen me 10 vjet burg.

Ligji i ri u nënshkrua nga presidenti rus Vladimir Putin të shtunën.

Sipas Sky news ky ligj është miratuar edhe nga dhomat e parlamentit. Më parë, trupat dezertuese ishin përballur me pesë vjet burg.

Ky ligj vjen pas raporteve të publikuara për ushtarë rusë në Ukrainë që refuzojnë të luftojnë – ose ikin nga vendi për të shmangur thirrjen për të luftuar. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Daj Jaku24/09/2022 18:22

Mos ikni nga Rusia por shkoni zek rezidenca e CAR PUTINIT dhe shërojeni nga çmënduria me një plumb kokës. Pastsj shkoni tek Qirilli dhe dërgojeni të rrijë pranë Zotit të tij.

Shto koment

Denonco