Lajmi i fundit

VIDEOLAJM/ Berisha: Lal 'Djegësi' do mbahet mend si hajni, rrenci dhe shkatërruesi më i madh i Tiranës!

Konfirmohet rasti i parë i infektimit të një qeni me linë e majmunit

Konfirmohet rasti i parë i infektimit të një qeni me linë e majmunit

21:00, 12/08/2022
A+ Aa A-

Një qen është konfirmuar me linë e majmunit në Europë, sipas The lancet, duke shënuar kështu rastin e parë që një kafshë shtëpiake infektohet me këtë sëmundje.

Përpara këtij rasti nuk dihej nëse kafshët shtëpiake si macet dhe qentë janë në rrezik për të marrë linë e majmunit. Megjithatë, ishte gjithmonë një mundësi.

Lancet raporton se dy pacientët njerëz kishin qenë vërtet të kujdesshëm për të izoluar qenin e tyre nga kafshët shtëpiake dhe njerëzit e tjerë, sapo atyre iu shfaqën simptomat, por ata vazhduan ta linin kafshën të flinte në shtratin e tyre. Dy javë më vonë, qeni katërvjeçar zhvilloi simptomat e para dhe një test PCR konfirmoi praninë e lisë së majmunit.

Europa tashmë po konsideron që të zgjerojë furnizimin me vaksina kundër lisë së majmunit, duke ndjekur kështu strategjinë e përdorur nga SHBA-ja.

Lija e majmunit është një virus që e ka prejardhjen nga kafshët e egra, si brejtësit dhe primatët, dhe që ndonjëherë kalon tek njerëzit. I përket të njëjtës familje virusesh si sëmundja e lisë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco