Lajmi i fundit

VIDEOLAJM/ Berisha: Lal 'Djegësi' do mbahet mend si hajni, rrenci dhe shkatërruesi më i madh i Tiranës!

'Hidhni armët ose vdisni': Beteja për qytetin që varet nga fati i Donetskut

'Hidhni armët ose vdisni': Beteja për qytetin që varet nga fati i Donetskut

17:10, 12/08/2022
A+ Aa A-

Separatistët pro-rusë nga e vetëshpallura Republika Popullore e Donetskut (DNR) pretendojnë se kanë hyrë në qytetin Bakhmut, i cili ndodhet në qendër të rajonit të Donjeckut. Ushtria ukrainase nuk ka dashur t'i konfirmojë këto pretendime, por theksojnë se disa persona kanë vdekur gjatë granatimeve të Bakhmutit. Duke pushtuar Bakhmutin, trupat ruse do të vendosnin kontrollin mbi një qytet tjetër në rajonin e Donetskut, që do të thotë se i gjithë Donbasi së shpejti mund të binte nën kontrollin rus.

Zëdhënësi i Milicisë Popullore të DPR, Eduard Basurn, tha se forcat e Republikës Popullore të Donetskut hynë në Bakhmut. Sipas tij, në zonën industriale të qytetit po zhvillohen beteja të ashpra për epërsi, por ushtria e DNR-së e ka rrethuar plotësisht qytetin.

"Anëtarët e forcave ukrainase do të kenë një zgjedhje - ose të lënë armët ose të vdesin," paralajmëroi Basurin.

Ukrainasit nuk komentuan hyrjen e forcave të DPR në Bakhmut, por ata konfirmuan se Rusia bombardoi qytetin. Me atë rast, të paktën gjashtë persona vdiqën dhe tre u plagosën

"Rusët bombarduan qytetin me raketat , duke goditur një zonë banimi. Sipas informacioneve fillestare, 12 ndërtesa banimi u dëmtuan dhe katër janë në flakë", shkroi në Telegram guvernatori i rajonit të Donetskut, Pavlo Kirilenko.

Krahas mesazhit, Kirilenko ngarkoi foto që tregonin zjarrfikësit duke u përpjekur të shuanin zjarret.

Përleshje të ashpra

Luftimet e ashpra u panë në qytetet e vijës së parë në rajonin lindor të Donetskut të Ukrainës, ndërsa trupat ruse nisën ofensivën në përpjekje për të shtrirë kontrollin e tyre mbi Donbas.

Kievi tha se trupat e tij po bënin rezistencë të ashpër dhe kryesisht po mbanin linjën.

Ushtria ruse po përpiqet të kryejë një sulm në disa drejtime në rajonin e Donetskut.

“Në drejtim të Donetskut, armiku, me mbështetjen e forcave ajrore, po përpiqet të kryejë aksione sulmuese në drejtim të Bakhmutit”, thuhet në raportin e ushtrisë ukrainase.

Trupat ruse u përpoqën të angazhonin grupe të inteligjencës në disa rrethe në veri të qytetit të Donetsk, por u tërhoqën pasi u goditën nga zjarri nga luftëtarët ukrainas.

Grevat e mëparshme

Bakhmut ka qenë në shënjestër të rusëve edhe më parë, gjatë ofensivës së ashpër në Severodonetsk në lindje të Ukrainës. Forcat ruse më pas nisën sulmet ndaj Bakhmutit fqinj.

Blloqe apartamentesh, një hotel dhe një objekt mjekësor u dëmtuan nga granatimet e qytetit në rajonin e Donetsk.

Zjarrfikësve të Shërbimit të Emergjencës Shtetërore iu përgjigjën zjarrit të rënë pas granatimeve, ndërsa nga informacionet fillestare bëhet me dije se tre persona kanë mbetur të plagosur.

Është dëmtuar edhe një autoambulancë.

“Falë Zotit, ne jemi gjallë”. Ata janë të gjithë të gjallë. Gjithcka eshte mire. Gjithçka thjesht është shkatërruar," tha banorja e Bakhmut Natalia Ivanovna.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco