Thatësira më e egër e Evropës në 5 shekuj: shter lumenjtë, vret peshqit, djeg të korrat Një skelet peshku i ngordhur në shtratin e tharë të liqenit pranë fshatit Conoplja, Beograd, Serbi, 9 gusht 2022.

Thatësira më e egër e Evropës në 5 shekuj: shter lumenjtë, vret peshqit, djeg të korrat

13:42, 12/08/2022
A+ Aa A-

Lux, Francë - Një herë, një lumë kalonte nëpër të. Tani, pluhuri i bardhë dhe mijëra peshq të ngordhur mbulojnë hendekun e gjerë që gjarpëron mes rreshtave të pemëve në rajonin e Burgundy të Francës në atë që ishte lumi Tille në fshatin Lux.

Nga rezervuarët e thatë dhe të plasaritur në Spanjë deri te rënia e nivelit të ujit në arteriet kryesore si Danubi, Rhine dhe Po, një thatësirë ​​e paprecedentë po prek pothuajse gjysmën e kontinentit evropian. Ajo po dëmton ekonomitë e fermave, po detyron të bëhen kufizime të ujit, shkakton zjarre dhe kërcënon speciet ujore.

Prej gati dy muajsh nuk ka reshje të mjaftueshme në Evropën Perëndimore, Qendrore dhe Jugore. Dhe periudha e thatë pritet të vazhdojë në atë që ekspertët thonë se mund të jetë thatësira më e keqe në 500 vjet.

Ndryshimet klimatike po përkeqësojnë kushtet pasi temperaturat më të nxehta përshpejtojnë avullimin, bimët e etura marrin më shumë lagështi dhe reduktimi i reshjeve të borës në dimër kufizon furnizimet me ujë të freskët të disponueshëm për ujitje në verë. Evropa nuk është e vetmja në krizë, me kushte thatësire të raportuara gjithashtu në Afrikën Lindore, Shtetet e Bashkuara perëndimore dhe Meksikën veriore.

Ndërsa ecën në shtratin e lumit 15 metra të gjerë në Lux, Jean-Philippe Couasné, kryeteknik në Federatën vendore për Peshkimin dhe Mbrojtjen e Mjedisit Ujor, renditi llojet e peshqve që kishin ngordhur në Tile.

“Është prekëse”, tha ai. “Mesatarisht, rreth 8,000 litraujë në sekondë rrjedhin. ... Dhe tani, zero litra.”

Në disa zona në rrjedhën e sipërme, disa nga troftat dhe llojet e tjera të ujërave të ëmbla mund të strehohen në pishina nëpërmjet shkallëve të peshkut. Por sisteme të tilla nuk janë të disponueshme kudo.

Pa shi, lumi “do të vazhdojë të zbrazet. Dhe patjetër, të gjithë peshqit do të ngordhin. ... Ata janë bllokuar në rrjedhën e sipërme dhe në rrjedhën e poshtme, nuk ka ujë që hyn, kështu që niveli i oksigjenit do të vazhdojë të ulet ndërsa vëllimi i ujit do të bjerë, "tha Couasné. "Këto janë specie që gradualisht do të zhduken."

Jean-Pierre Sonvico, kreu rajonal i federatës, tha se devijimi i peshkut në lumenj të tjerë nuk do të ndihmojë, sepse ato rrugë ujore gjithashtu preken, gjë që do të çojë në mbipopullim dhe më shumë ngordhje.

“Po, është dramatike sepse çfarë mund të bëjmë? Asgjë”, tha ai. "Ne jemi duke pritur, duke shpresuar për stuhi me shi, por stuhitë janë shumë lokale, kështu që nuk mund të llogarisim në të."

Qendra e Përbashkët Kërkimore e Komisionit Evropian paralajmëroi këtë javë se thatësira do të përkeqësohej dhe potencialisht do të prekej 47% e kontinentit.

Andrea Toreti, një studiues i vjetër në Observatorin Evropian të Thatësirës, tha se një thatësirë në vitin 2018 ishte aq ekstreme sa nuk kishte ndodhur për 500 vitet e fundit, "por këtë vit, mendoj se është vërtet më keq".

Për tre muajt e ardhshëm, "ne shohim ende një rrezik shumë të lartë të thatësirës në Evropën Perëndimore dhe Qendrore, si dhe në Mbretërinë e Bashkuar", tha Toreti.

Situata aktuale është rezultat i periudhave të gjata të motit të thatë të shkaktuar nga ndryshimet në sistemet e motit botëror, tha meteorologu Peter Hoffmann i Institutit të Potsdamit për Kërkimin e Ndikimit Klimatik pranë Berlinit.

Image

Dielli bie në shtratin e tharë të lumit Tille në Lux, Francë, të martën 9 gusht 2022

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco