Lajmi i fundit

LIVE/ 'Syri Digjital' me moderatorin Bled Marku

Policia franceze qëllon për vdekje një person të armatosur me thikë në aeroportin Charles de Gaulle

Policia franceze qëllon për vdekje një person të armatosur me thikë në aeroportin Charles de Gaulle

10:44, 10/08/2022
A+ Aa A-

Oficerët e policisë franceze qëlluan një person për vdekje në aeroportin Charles de Gaulle jashtë Parisit të mërkurën, thanë burimet e policisë dhe aeroportit.

Oficerët u thirrën në vendngjarje pranë terminalit 2F të aeroportit herët këtë mëngjes.

Sipas radiostacionit francez RTL, burri me thikë tregoi 'shenja agresioni', refuzoi t'i bindej urdhrave të policisë dhe dyshohet se vrapoi drejt policisë.

Një oficer policie hapi zjarr ndaj sulmuesit me thikë, i cili u trajtua nga shërbimet e urgjencës, tha RTL, por që më pas ndërroi jetë.

“Këtë mëngjes, oficerët neutralizuan një individ që kërcënonte me thikë në aeroportin Roissy-Charles de Gaulle”, tha departamenti i policisë së Parisit në Twitter.

Zyrtarët nuk po e trajtojnë atë si një incident terrorist, sipas raporteve. 

Një burim nga aeroporti tha se incidenti ndodhi në terminalin e ngarkuar 2F rreth orës 8:20 të mëngjesit me orën lokale, kur "një i pastrehë filloi të shqetësonte agjentët e sigurisë dhe policia kufitare u thirr për ta larguar".

Fillimisht burri u largua duke bërtitur mallkime, por shpejt u kthye dhe nxori një thikë, ndërsa njëri nga oficerët qëlloi me armë.

Burri u vendos shpejt në një barelë dhe u evakuua.

Megjithatë, më vonë u konfirmua se ai kishte vdekur nga plagët e marra nga arma e zjarrit.

Le Parisien tha se burri, që besohet të jetë rreth të 40-ave, ishte parë në zonë 'për një kohë të gjatë'.

 Kohët e fundit, thuhet se ai kishte shfaqur shenja në rritje të agresionit.

Forcat e sigurisë në Francë kanë qenë në gatishmëri të lartë për sulme terroriste që nga vala e vrasjeve xhihadiste që kanë vrarë më shumë se 250 njerëz që nga viti 2015, nga të ashtuquajturit 'ujqër të vetmuar' të cilët shpesh synojnë policinë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco