VIDEO/ Sasia më e madhe në historinë e Spanjës, sekuestrohen 6 ton mariuanë

VIDEO/ Sasia më e madhe në historinë e Spanjës, sekuestrohen 6 ton mariuanë

14:41, 07/07/2022
A+ Aa A-

Policia Kombëtare dhe Garda Civile kanë çmontuar një plantacion në Vilassar de Mar (Barcelonë) në të cilin kanë sekuestruar më shumë se 6 ton marihuanë.

Kjo është ngarkesa më e madhe e kapur në Spanjë dhe, sipas hetuesve, grupi kishte funksionuar të paktën që nga viti 2018.

Policia Kombëtare dhe Garda Civile kanë ndërhyrë në depozitën më të madhe të marijuanës në Spanjë, me kapjen e më shumë se 6 tonë lëndë bimore në një anije në Vilassar de Mar (Barcelona).

 Në një operacion të kryer më 15 qershor, agjentët gjetën në një fermë prej 32 hektarësh më shumë se 100 mijë bimë, 3,5 kilogramë sytha të mbushura me vakum, 97 mijë prerje ose 305 kilogramë polen, ndër të tjera. 

Pesë persona u arrestuan të akuzuar për trafik droge dhe mashtrim me energjinë elektrike.

Hetimi filloi në mars 2021. Anija operonte nën maskën e një kulture të ligjshme kërpi (që kërkon një autorizim nga Generalitat), me një shenjë që te logos se  Generalitat, të Mossos d' Esquadra, Qyteti Vilassar Këshilli dhe madje edhe Shoqata e Inxhinierëve Bujqësorë Teknik dhe Pyjor të Katalonjës.

Por policia , sipas një njoftimi për shtyp të bërë publike këtë të enjte, pohon se nuk ishte një plantacion industrial kërpi.

Kompania nën të cilën vepronin të dyshuarit, Icaroëings, gjithashtu nuk kishte autorizim nga Agjencia Spanjolle e Barnave. 

"Ata në fakt ishin të angazhuar në "shpërndarje të marijuanës në shkallë të gjerë", thotë policia. 

Dhe ata akuzohen gjithashtu për shitjen e "fidaneve të marihuanës nga bimët mëmë" palëve të treta dhe gjithashtu për "marrjen e sythave dhe më pas prodhimin dhe paketimin e tyre me vakum për shitje në tregun e zi".

Ferma e madhe ishte e ndarë: një pjesë e biznesit kishte të bënte me rritjen e frutave dhe perimeve, dhe një pjesë tjetër, sipas burimeve policore, ishte marrë me qira dhe ishte vendi ku rritej marihuana. 

Agjentët zbuluan gjithashtu, së bashku me teknikët e Endesa, dy priza të paligjshme elektrike, me një mashtrim që kompania e vlerëson në një milion euro (dy milionë kilovat në orë). Po kështu ata sigurojnë se nga vetë ferma kishin filluar të prodhonin rrëshirë hashashi (kanë gjetur 17 kilogramë).

Hetuesit sqarojnë se të pandehurit operonin të paktën që nga viti 2018 dhe ferma kishte qenë objekt i kontrolleve të mëparshme. 

Bimet e sekuestruara, me vlerë 34 milionë, tashmë janë djegur, nën kujdesin e Gjykatës Hetimore 2 të Mataró.

Ferma kishte gjithashtu një rrjet video survejimi, me 100 kamera, të cilat i kontrollonin nga një dhomë kontrolli, si dhe të gjitha llojet e materialeve për të nxitur rritjen e bimëve. Pesë të arrestuarit, me kombësi spanjolle, janë të lirë me detyrimin për t'u paraqitur në gjykatë çdo 15 ditë, të hetuar në çështjen për krim kundër shëndetit publik dhe një tjetër për mashtrim me energjinë elektrike.

5 të arrestuarve iu atribuohet dhe vepra penale e vjedhjes së energjisë pasi ata harxhonin më shumë se dy milionë kilovat në orë dhe më shumë se një milionë euro dëm ekonomik për kompaninë e energjisë elektrike.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco