Uria në botë po rritet, OKB-ja paralajmëron për një 'katastrofë të afërt'

Uria në botë po rritet, OKB-ja paralajmëron për një 'katastrofë të afërt'

17:40, 06/07/2022
A+ Aa A-

Nivelet e urisë në botë u rritën përsëri vitin e kaluar pasi ndryshimeve që pësuan në vitin 2020 për shkak të pandemisë COVID-19. OKB-ja ka deklaruar se në rritjen e çmimeve këtë vit ka ndikuar lufta që po zhvillohet në Ukrainë dhe ndryshimet klimatike që kërcënojnë migrimin masiv.

Deri në 828 milionë njerëz ose gati 10% e popullsisë së botës u prekën nga uria vitin e kaluar, 46 milionë më shumë se në vitin 2020 dhe 150 milionë më shumë se në vitin 2019.

Këtu përfshihen Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë, Programi Botëror i Ushqimit dhe Shëndetin Botëror.

Ekziston një rrezik real që këto shifra të rriten edhe më shumë në muajt në vijim”, tha David Beasley, duke shtuar se rritja e çmimeve në ushqim, karburant dhe plehra që rrjedhin nga lufta Rusi-Ukrainë kërcënojnë t’i shtyjnë vendet në zi buke.

Rezultati do të jetë destabilizimi global, uria dhe migrimi masiv në një shkallë të paprecedentë. Ne duhet të veprojmë sot për të shmangur këtë katastrofë të afërt”, shtoi më tej ai.

Rusia dhe Ukraina janë respektivisht eksportuesit e tretë dhe të katërt më të madh të drithërave në botë, ndërsa vendet ruse janë gjithashtu një eksportues kryesor i karburanteve dhe plehrave.

Lufta ka ndërprerë eksportet e tyre, ka shtyrë çmimet botërore të ushqimeve në nivele rekord dhe ka shkaktuar protesta në vendet në zhvillim që tashmë po kundërshtojnë çmimet e larta të ushqimeve për shkak të ndërprerjeve të zinxhirit të furnizimit të lidhura me COVID-19.

Raporti i OKB-së i lëshuar këtë të mërkurë paralajmëroi për ndryshime në sigurinë ushqimore, të cilat janë përballur me faktorë të njëpasnjëshëm.

Duke bërë thirrje për një rishikim të politikave bujqësore, Reuters shkruan se në raport thuhej se sektori global i ushqimit dhe bujqësisë merr pothuajse 630 miliardë dollarë në vit në mbështetje që shpesh nuk arrinte tek fermerët e shkallës së vogël, dëmtonte mjedisin dhe nuk promovonte prodhimin e ushqimit me vlera ushqyese.

Çdo vit, 11 milionë njerëz vdesin për shkak të dietave jo të shëndetshme. Rritja e çmimeve të ushqimeve do të thotë se kjo vetëm do të përkeqësohet”, tha drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ai u shpreh se OBSH-ja mbështet përpjekjet që vendet po bëjnë për përmirësimin e ushqimeve, për një jetë të sigurtë dhe të shëndetshme.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco