Lajmi i fundit

LIVE/ Qytetarët tubim në mbështetje të liderit të opozitës, Sali Berisha

Zelensky: Kemi nevojë për garanci sigurie edhe nëse nuk jemi pjesë e NATO-s

Zelensky: Kemi nevojë për garanci sigurie edhe nëse nuk jemi pjesë e NATO-s

14:07, 05/07/2022
A+ Aa A-

“Ukraina nuk është në NATO. Dhe kur u përpoqëm të fillonim fushatën e anëtarësimit, morëm gjithashtu një përgjigje negative për kërkesën tonë, por ne nuk do të dorëzohemi.”

Kështu ka deklaruar presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky në një fjalim në konferencën vjetore të “Economist.”

Ai tha gjithashtu se kjo nuk është një arsye për të hequr dorë, pasi Ukraina ka nevojë për garanci sigurie që mund të jetë efektive edhe në kushtet kur vendi nuk është pjesë e aleancës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco