Sa shpejt do të anëtarësohen Finlanda dhe Suedia në NATO?

Sa shpejt do të anëtarësohen Finlanda dhe Suedia në NATO?

13:51, 05/07/2022
A+ Aa A-

Më herët u raportua se 30 aleatët e NATO-s kishin nënshkruar një protokoll pranimi për Finlandën dhe Suedinë për t'i lejuar ata të bashkohen me aleancën e mbrojtjes pasi parlamentet aleate të ratifikojnë vendimin.

Ndërsa Ed Arnold, studiues në Institutin Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara, hedh një vështrim në fazën tjetër të aplikimit për anëtarësim.

Ai tha se bashkimi me NATO-n zakonisht kërkon "vite dhe vite" por Finlanda dhe Suedia "e kanë ecur me procedura të shpejta".

Duke parë fazën tjetër, ai u shpreh:

“Ata po nënshkruajnë marrëveshjen e anëtarësimit tani me NATO-n dhe kjo do të thotë se ata mund të bashkëpunojnë me NATO-n në disa fusha të tjera si takimet dhe shkëmbimi më i madh i inteligjencës. Por ato nuk mbulohen nga garancia e sigurisë së nenit 5 derisa të ratifikohet nga të gjitha parlamentet prej të cilave janë 30."

Arnold tha se ai priste që nuk do të kishte "asnjë çështje" në shumë parlamente dhe do të "ratifikohej shumë shpejt", por mund të kishte "disa shqetësime që do ta ngadalësojnë atë në parlamentet e tjera".

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco