U vra në betejën për Donbasin, Rusia humbet oficerin e saj të 58-të

U vra në betejën për Donbasin, Rusia humbet oficerin e saj të 58-të

13:40, 05/07/2022
A+ Aa A-

Vladimir Putin  ka humbur një tjetër oficer ushtarak të rangut të lartë mes luftimeve të ashpra në Ukrainë.

Nënkoloneli Yegor Meleshenko, 43 vjeç, u vra në rajonin e Donbasit gjatë luftimeve. 

Meleshenko, një komandant batalioni tankesh, është koloneli i 58-të që është vrarë që kur Putin urdhëroi trupat e tij të kalonin kufirin më 24 shkurt. 

Nuk janë dhënë detaje të mëtejshme se si vdiq Meleshenko - por vdekja e tij nxjerr në pah humbjet e tmerrshme të oficerëve të lartë të pësuar nga Rusia.

Lufta, e cila tani është ndezur për më shumë se katër muaj, ka parë gjithashtu vrasjen e të paktën 11 gjeneralëve rusë - megjithëse numri i vërtetë i vdekjeve mund të jetë më i lartë duke pasur parasysh tendencën e autoriteteve ruse për të fshehur numrin e saj të vdekjeve. 

Funerali i Meleshenkos u mbajt sot në rajonin e Novosibirsk të Rusisë pasi trupi i tij u kthye në atdhe.

Melenshenko, i cili u vra para ditëlindjes së tij të 44-të, kishte shërbyer më parë me forcat ruse në Çeçeni. 

"Yegor Meleshenko vdiq duke mbrojtur banorët e Donbasit dhe duke mbrojtur interesat e atdheut tonë," tha kryebashkiaku i Berdsk, Evgeny Shesternin.

“Ne shprehim ngushëllimet tona të thella për gruan e tij – Elenën, fëmijët, të afërmit dhe miqtë e heroit”.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco