Tridhjetë aleatë të NATO-s nënshkruan protokollet për pranimin e Suedisë dhe Finlandës

Tridhjetë aleatë të NATO-s nënshkruan protokollet për pranimin e Suedisë dhe Finlandës

13:05, 05/07/2022
A+ Aa A-

Tridhjetë aleatë të NATO-s nënshkruan sot protokollet për Suedinë dhe Finlandën dhe tani kërkesat për anëtarësim të dy vendeve po i kalojnë kryeqyteteve të anëtarëve të Aleancës për ratifikim në parlament.

“Ky është një moment vërtet historik për Finlandën, për Suedinë dhe për NATO-n”, tha Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg.

Ai tha se nënshkrimi i protokollit të anëtarësimit nis procesin e ratifikimit në secilin prej vendeve anëtare.

“Kur të jemi 32 vjeç, do të jemi edhe më të fortë... në një kohë kur po përballemi me krizën më serioze të sigurisë në dekada”, tha Stoltenberg.

Tridhjetë ambasadorë dhe përfaqësues të përhershëm miratuan zyrtarisht vendimin e marrë në samitin e NATO-s të javës së kaluar për të ftuar Finlandën dhe Suedinë që t'i bashkohen aleancës ushtarake-

Masa do të rrisë më tej izolimin strategjik të Rusisë pas pushtimit të saj në Ukrainën fqinje në shkurt.

Pavarësisht marrëveshjes në Aleancë, miratimi parlamentar në shtetin anëtar Turqia mund të përbëjë ende probleme për pranimin e tyre përfundimtar si anëtarë.

Javën e kaluar, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan paralajmëroi se Ankaraja mund të bllokojë ende procesin e pranimit nëse të dy vendet nuk përmbushin plotësisht kërkesën e Turqisë për të dorëzuar të dyshuarit e lidhur me grupet e jashtëligjshme kurde ose rrjetin e klerikut Fethullah Gulen, i cili jeton në mërgim në Shtetet e Bashkuara. Ankaraja e akuzon atë për grushtin e dështuar në Turqi në vitin 2016.

Erdogan tha se parlamenti turk mund të refuzojë të ratifikojë marrëveshjen.

Anëtarësimi në NATO duhet të miratohet unanimisht nga të gjitha vendet anëtare, që do të thotë se secili ka të drejtë të bllokojë.

Stoltenberg tha se nuk pret një ndryshim në qëndrim. “Kishte çështje sigurie që duheshin zgjidhur dhe ne bëmë atë që bëjmë gjithmonë në NATO, gjetëm një hapësirë ​​të përbashkët”, tha ai.

Çdo vend i NATO-s ka sfida dhe procedura të ndryshme parlamentare dhe mund të duhen edhe disa muaj të tjerë para se të dy vendet nordike të bëhen anëtarë zyrtarë.

Ministri i Jashtëm finlandez Pekka Havisto tha se shpreson për një proces të shpejtë ratifikimi. Pushtimi rus i Ukrainës i dha procesit një notë shtesë urgjente. Bashkimi i tyre do t'i japë më shumë forcë aleancës ushtarake perëndimore, veçanërisht kundër kërcënimit ushtarak rus.

“Ne do të jemi edhe më të fortë dhe njerëzit tanë do të jenë edhe më të sigurt, ndërsa përballemi me krizën më të madhe të sigurisë në dekada”, tha Stoltenberg.

Miratimi zyrtar i pritshëm i sotëm i afron të dy vendet më pranë Aleancës. Si partnerë të ngushtë, ata tashmë kanë marrë pjesë në disa takime që trajtuan çështje që i prekin drejtpërdrejt.

Pasi janë ftuar zyrtarisht për t'u bashkuar, Suedia dhe Finlanda mund të marrin pjesë në të gjitha takimet e ambasadorëve, megjithëse nuk kanë ende të drejtë vote.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco